Σημαντικές νίκες στην προσπάθεια που κάνουν να παραμείνουν στη Super League 2 σημείωσαν ΠΟΤ Ηρακλής και ΠΑΟΚ Β’, καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των Play Out του Α’ Ομίλου επικράτησαν του Καμπανιακού και της Αναγέννησης Καρδίτσας, αντίστοιχα.

Ο «Γηραιός» έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Χαλάστρα χάρη στο γκολ του Γιανίς Γκερμούς στο 34ο λεπτό. Οι «ασπρόμαυροι», από την πλευρά τους, επικράτησαν των Θεσσαλών με 2-0 στην Ευκαρπία, σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Χισάμ Κανίς άνοιξε το σκορ στο 9′ με σουτ, για να «κλειδώσει» τη νίκη για τους γηπεδούχους ο Κωνσταντίνος Γκούμας στο 81′. ΠΟΤ Ηρακλής και ΠΑΟΚ Β’ ανέβηκαν στους 24 βαθμούς και το +5 από τους αντιπάλους τους που είναι στη διακεκαυμένη ζώνη.

Αντίθετα, χωρίς νικητή αλλά και χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην Αριδαία, ανάμεσα στον τυπικά γηπεδούχο Αιολικό και την Κοζάνη. Αποτέλεσμα που ουδόλως βολεύει τις δυο ομάδες, στην προσπάθεια που κάνουν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Στα Play Off, πέραν της σπουδαίας νίκης του Λεβαδειακού με 2-0 επί της ΑΕΚ Β’ στο Σεραφείδειο, χάρη στα δύο γκολ του Τσιριγώτη, τέθηκαν αντιμέτωποι Νίκη Βόλου και Μακεδονικός. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε στο τελευταίο τέταρτο. Οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ με σουτ του Αλμπέρτο Σιμόνι στο 75ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι Θεσσαλοί με πέναλτι του Λάμπρου Πολίτη στο 84′. Καμιά από τις δυο ομάδες, ωστόσο, δεν είχε μαθηματικές βλέψεις για την άνοδο.