Οι έδρες «μίλησαν» στα δύο παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή (20/10), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ο ΠΟΤ Ηρακλής, σχεδόν ένα χρόνο μετά το τελευταίο του παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο, επέστρεψε στη φυσική του έδρα για να νικήσει 1-0 τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου. Η πρώτη νίκη με τον Θανάση Στάικο στον πάγκο του και πρώτη φετινή, γενικότερα, ήρθε για τον «Γηραιό» χάρη σε γκολ του Απόστολου Διαμαντή στο 73’.

Νίκη για τον Μακεδονικό

Στην Ευκαρπία, ο Μακεδονικός επιβλήθηκε με 4-2 της Καβάλας έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, χάρη στα γκολ των Μιγκέλ Ταβάρες (12’ με πέναλτι) και Πέτρου Γιακουμάκη (17’).

Οι «αργοναύτες» αντέδρασαν μειώνοντας με τον Βασίλη Παπαδόπουλο (49’), αλλά ο Γιακουμάκης (53’) επανέφερε τη διαφορά δύο τερμάτων για τους γηπεδούχους. Ο Μπόγκνταν Μάντιτς (70’) μείωσε εκ νέου για την Καβάλα, αλλά στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Κωνσταντίνος Ίτσιος των φιλοξενούμενων. Με αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Σάββας Τοπαλίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, για το εντός έδρας 3×3 του Μακεδονικού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου:

ΠΑΣ Γιάννινα – Καμπανιακός 2-1

ΠΑΟΚ Β’ – Διαγόρας Ρόδου 1-2

ΠΟΤ Ηρακλής – Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 1-0

Μακεδονικός – Καβάλα 4-2

Νίκη Βόλου – ΑΕΛ 21/10 (16:30)