Aυτή η Εθνική είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα… Ο λόγος φυσικά για την ελληνική ομάδα ποδοσφαίρου των Νέων, που «σφράγισε» την Παρασκευή το εισιτήριο για τις 16 κορυφαίες ομάδες του Μουντιάλ U20 της Τουρκίας, μετά την ισοπαλία της 1-1 με την Παραγουάη, σε αναμέτρηση για την τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Τα «χρυσά μωρά» του Κώστα Τσάνα μάλιστα θα μπορούσαν να φύγουν και με τη νίκη από την Τραπεζούντα, καθώς προηγήθηκαν με κεφαλιά του Διαμαντάκου στο 68’, ωστόσο οι Νοτιοαμερικανοί, που επίσης προκρίθηκαν στη φάση των νοκ-άουτ, ισοφάρισαν με τον Μοντενέγκρο στο 74′.

Πάντως η τύχη χαμογέλασε στην εθνική μας, καθώς στην κλήρωση που έγινε για την πρωτιά στα αποδυτήρια (σ.σ.: τόσο η ομάδα μας όσο και οι Παραγουανοί είχαν από 5 βαθμούς και τέρματα 3-2) πήρε την πρώτη θέση και θα βρει στον… δρόμο της τον καλύτερο τρίτο της διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σταφυλίδης είχε δοκάρι στο 45ο λεπτό για τη «γαλανόλευκη».

Η αποβολή του Γκόμες στο 23ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, άλλαξε τις ισορροπίες και ανάγκασε τους νεαρούς Παραγουανούς να εστιάσουν στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στη «γαλανόλευκη» ομάδα, με κύριο εκφραστή στην ολοκλήρωση των προσπαθειών τον Μπουχαλάκη, τον οποίο όμως εξουδετέρωσε σωτήρια σε 2-3 περιπτώσεις ο Μορέλ, ενώ στο 45΄ ο «κεραυνός» του Σταφυλίδη τράνταξε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο 68΄ ο Διαμαντάκος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα σε εκτέλεση φάουλ του Σταφυλίδη και με κεφαλιά έκανε το 1-0, όμως η αδράνεια των παικτών του Τσάνα σε εκτέλεση πλαγίου (!) έφερε το 1-1 από ψαλίδι του Μοντενέγκρο πέντε λεπτά αργότερα και έγραψε την ιστορία της αναμέτρησης.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου το Μεξικό νίκησε με το ευρύ 4-1 το Μάλι και ελπίζει σε πρόκριση ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων.

Ελλάδα-Παραγουάη 1-1

Γκολ: 68′ Διαμαντάκος – 74′ Μοντενέγκρο

Κίτρινες: Γκόμες

Κόκκινες: Γκόμες (24′)

Δοκάρια: Σταφυλίδης (45′)

Ελλάδα (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλίδης, Τριανταφυλλόπουλος (36΄ Μπουγαΐδης), Μπάλλας, Φουρλάνος, Διαμαντάκος, Κολοβός, Λυκογιάννης (60΄ Γιαννιώτας), Κουρμπέλης, Κωνσταντινίδης, Μπουχαλάκης (73΄ Πέλκας).

Παραγουάη: (Βίκτορ Τζένες): Μορέλ, Μαρέκο, Παρέδες, Αλόνσο, Γκόμες, Ραμίρες (74΄ Κορέα), Σανάμπρια (58΄ Χιμένες), Γκονζάλες (46΄ Μοντενέγκρο), Ντα Μότα, Μπαλμπουένα, Ρόχας.