Η Ισπανία επικράτησε στο Οβιέδο 2-0 της Σλοβενίας σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του τρίτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2016 και πλέον συγκατοικεί με την αντίπαλό της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μόλις στο 5’ ο Ζόρντι Άλμπά άνοιξε το σκορ, ενώ με πέναλτι του Ινιέστα στο 30’ διαμορφώθηκε το τελικό 2-0.

Εν τω μεταξύ, η Ελβετία στον 5ο όμιλο πέτυχε επική ανατροπή και κέρδισε με 3-2 την Σλοβενία, με νικητήριο γκολ από τον Ντρμιτς να σημειώνεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά η 7η αγωνιστική:

3ος όμιλος
Λουξεμβούργο – ΠΓΔΜ 1-0 (90+2’ Τιλ)
Ουκρανία – Λευκορωσία 3-1 (7’ Κράβετς, 30’ Γιαρμολένκο, 40’ Κονοπλιάνκα – 62’ Κορνιλένκο)
Ισπανία – Σλοβακία 2-0 (5’ Άλμπα, 30’ Ινιέστα)

5ος όμιλος

Σαν Μαρίνο – Αγγλία 0-6 (13’ πέν. Ρούνεϊ, 30’ αυτογκόλ Μπρόλι, 46’ Μπάρκλεϊ, 68’, 78’ Γουόλκοτ, 77’ Κέιν)
Εσθονία – Λιθουανία 1-0 (71’ Βασίλιεβ)
Ελβετία – Σλοβενία 3-2 (80’, 94’ Ντρμιτς, 84’ Στόκερ – 45’ Νοβάκοβιτς, 48’ Τσέσαρ)