Ο Λουίς Σουάρες ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της φιλικής αναμέτρησης της Ουρουγουάης με την Ιαπωνία, καθώς πέτυχε ένα γκολ και «σέρβιρε» άλλο ένα στον Φορλάν, που σκόραρε δύο φορές!

Στο 26ο λεπτό ο Σουάρες «κατέβασε» τη μπάλα από την αριστερή πτέρυγα και όταν έφτασε κοντά στην εστία, πάσαρε στον Ντιέγκο Φορλάν που προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο επιθετικός της Ιντερνασιονάλ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στην κλειστή γωνία του Ιάπωνα τερματοφύλακα.

Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε τέσσερα ακόμη τέρματα, με το πρώτο να ανήκει στον Λουίς Σουάρες. Ο στράικερ της Λίβερπουλ επωφελήθηκε κακής απομάκρυνσης στην αντίπαλη άμυνα και με δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση έκανε το 3-0 στο 53’. Ένα δίλεπτο αργότερα ο Σίντζι Καγκάβα συνδυάστηκε όμορφα με τους συμπαίκτες του και μείωσε σε 3-1. Στο 58ο λεπτό, η άμυνα των Ιαπώνων τα έκανε… μαντάρα για ακόμη μία φορά και ο Άλβαρο Γκονσάλες σημείωσε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του με κεφαλιά «ψαράκι». Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κεϊσούκε Χόντα.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που κάποια ομάδα… φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα την Ιαπωνία στην έδρα της από το 2005.

Συνοπτικά οι σκόρερ της αναμέτρησης: Φορλάν (27’, 29’), Σουάρες (53’), Άλβαρο Γκονσάλες (58’) – Σίντζι Καγκάβα (55’), Κεϊσούκε Χόντα (72’)

Eπιμέλεια: Γιώργος Περράκης