Τις προβληματικές του εμφανίσεις συνέχισε ο Παναιτωλικός, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Πλατανιάς, ο οποίος πέτυχe σπουδαία εκτός έδρας νίκη to Σάββατο στο Αγρίνιο, επικρατώντας με 2-1 των «καναρινιών», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League,

Η ομάδα του Παράσχου προηγήθηκε με κεφαλιά του Μιλούνοβιτς στο 29′, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Κάπελ στο 49′, με τον Κουλιμπαλί πάντως να γέρνει την πλάστιγγα του ματς προς το μέρος των Κρητικών με το τέρμα του στο 83′.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πλατανιάς αιφνιδίασε τους γηπεδούχους. Μπήκε δυνατά και πίεσε με ξαφνικές αντεπιθέσεις την αντίπαλη εστία.

Η πίεση αυτή απέδωσε «καρπούς» στο 30ο λεπτό, όταν ο Βάντερσον σέντραρε από αριστερά και ο Μιλούνοβιτς που είχε πάρει θέση στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με φοβερή κεφαλιά. Η ομάδα της Κρήτης τρία λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ, αλλά ο Κουλιμπαλί, που βγήκε μόνος με το τέρμα, πλάσαρε άουτ.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε από το πρώτο λεπτό να πιέζει για την ισοφάριση.

Χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να το πετύχει, καθώς στο 49′ ο Μαρκόφσκι έστρωσε με κεφαλιά στον Κάπελ, ο οποίος με σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αυτό ανέβασε τη ψυχολογία των γηπεδούχων, που ενέτειναν την πίεση στην άμυνα του Πλατανιά, ψάχνοντας και το δεύτερο γκολ.

Η ομάδα της Κρήτης, όμως, ήταν αυτή που βρήκε κενά στην άμυνα του Παναιτωλικού και πέτυχε το δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα στο 83ο λεπτό ο Κυριακίδης έκανε μοιραίο λάθος, με άστοχη έξοδο, και έδωσε την ευκαιρία στον Κουλιμπαλί να στείλει εύκολα την μπάλα στα δίχτυα, «παγώνοντας» τις κερκίδες στο Αγρίνιο. Ο Παναιτωλικός πάλεψε στη συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσε ν’ αλλάξει το σκορ.