Nικητής στο τοπικό ντέρμπι των Χανίων αναδείχθηκε ο Πλατανιάς. Η ομάδα του Παράσχου επικράτησε με 2-1 σκορ του ΑΟΧ  και ουσιαστικά πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η μόνη περίπτωση που κινδυνεύει να μείνει εκτίος συνέχειας η ομάδα της Κρήτης είναι να χάσει αύριο ο Ολυμπιακός από τη Σπάρτη και να προκύψει τριπλή ισοβαθμία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, μετά από κόρνερ και αυτογκόλ σε λάθος απόκρουση του Ντιλαβέρ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και πέτυχαν την ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά. Στο 24′ ο Γιακουμάκης με πλασέ ισοφάρισε και στο 27′ ο Ηλιάδης σέντραρε και ο Ντίνας με κεφαλιά έκανε το 2-1.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αποστολόπουλος, Θεολόγου, Φουρλάνος, Ηρακλής – Γκνιάτιτς

ΧΑΝΙΑ: Αθανασίου, Ζέρης, Τσουκάνης, Δαμιανάκης, Θεολόγου, Νικολόπουλος, Φουρλάνος, Ηρακλής, Μάνιας (89′ Μαργαρίτης), Σταματής (57′ Ντούμος), Αποστολόπουλος (65′ Λύρας).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μενδρινός, Γιακουμάκης, Ηλιάδης (72′ Τσουράκης), Γιορέντε, Ντίνας (81′ Σκαρντοβέλι), Πριντέτα, Αποστολόπουλος, Ντίντακ, Ντιλαβέρ (68′ Γκνιάτιτς).