Με θετικό αποτέλεσμα έφυγε το Σάββατο ο Πλατανιάς από τη Μυτιλήνη στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Super League.

H ομάδα των Χανίων απέσπασε λευκή ισοπαλία (0-0) από την Καλλονή, η οποία, αν και διατήρησε το αήττητο της έδρας της, δεν κατάφερε να βρεθεί έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά τη μεταξύ τους μοιρασιά η ομάδα του Μαντζουράκη διατηρήθηκε στην τρίτη θέση με 19 βαθμούς, ενώ στην αντίπερα όχθη οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 12 πόντους και ισοβαθμούν με τη Ξάνθη.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στον Πλατανιά άνηκε η κορυφαία ευκαιρία του α` ημιχρόνου. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ο Μπανανά μετά από κόρνερ βρέθηκε μόνος αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, όμως δεν κατάφερε με κεφαλιά ν` ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους, αφού η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Καμαρά που είχε μπει ως αλλαγή δεν μπόρεσε εξ επαφής να κερδίσει τον Ολίμπα, με την μπάλα μετά το πλασέ να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.

Η φλύαρη υπεροχή της Καλλονής συνεχίστηκε μέχρι και την ολοκλήρωση του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το αήττητο (4 νίκες, 2 ισοπαλίες) αλλά και ανέπαφη την εστία τους (6-0).

Κίτρινες: Ντελγκάδο, Πιπίνης, Κεϊτά – Νούνες, Τετέ

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέγιο, Βάλιος, Πιπίνης, Καλτσάς (64` Αγρίτης), Κεϊτά, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ναβάρο (72` Στεφάνοβιτς), Ντελγκάδο (52` Καμαρά).