Αλλαγή… φρουράς στην κορυφή του Α΄ ομίλου σηματοδότησε η 8η αγωνιστική της Super League 2.

Η Ξάνθη, χάρη σε γκολ του Γκινσάρι μόλις στο 2ο λεπτό, νίκησε 1-0 στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ Β΄ (οι «ακρίτες» έχασαν μάλιστα και πέναλτι με τον Ιμπραϊμι) και ανέβηκε στην πρώτη θέση, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Βέροιας με τον Ολυμπιακό Β΄ στο Ρέντη.

Μάλιστα, η «βασίλισσα του βορρά» κινδύνεψε με την πρώτη φετινή της ήττα, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Βοΐλη στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, αλλά ο Φοφανά στο 90΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας απέσπασε ισοπαλία 0-0 από την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και παραμένει στην τρίτη θέση, ενώ ο Πανσερραϊκός επικράτησε 2-0 του Ηρακλή με δύο γκολ του Κανίς και τον υποχρέωσε στην πρώτη ήττα του (ο «Γηραιός» μετρούσε ως τώρα μία νίκη και έξι ισοπαλίες).

Με τέρμα του Κουσκουνά στις καθυστερήσεις, τα Τρίκαλα νίκησαν 1-0 τον Πιερικό και «ανέπνευσαν» βαθμολογικά, ο Θεσπρωτός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ολυμπιακού Βόλου (1-0), ενώ το πρώτο του φετινό «τρίποντο» πανηγύρισε ο Απόλλων Πόντου, επικρατώντας στη Φιλιππούπολη 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας.

Να σημειωθεί ότι, την ώρα που οι αγώνες βρίσκονταν σε εξέλιξη, η διοργανώτρια αρχή ανακοίνωσε την αποβολή από το πρωτάθλημα του Αλμωπού Αριδαίας (είχε ρεπό σήμερα), λόγω της ανάκλησης του πιστοποιητικού συμμετοχής του από την Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού.

Πάντως, η μακεδονική ΠΑΕ προτίθεται να προσβάλει δικαστικά την απόφαση της ΕΕΑ, οπότε η εξέλιξη αυτή δεν θα πρέπει να θεωρηθεί τελεσίδικη.