Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση απέναντι στη μαχητική Κέρκυρα κι έτσι δυσκολεύτηκε αρκετά για να κάμψει την αντίσταση των Φαιάκων, παίρνοντας ωστόσο τη νίκη που επανέφερε τη διαφορά του με τον Ολυμπιακό στους τέσσερις βαθμούς.

Πιο συγκεκριμένα, ο «δικέφαλος» του Βορρά επιβλήθηκε με 2-1 του ΑΟΚ, ωστόσο είχε την τύχη με το πλευρό του, καθώς στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι.

Τα γκολ της ομάδας του Αναστασιάδη τα πέτυχαν οι Περέιρα (58′) και Κάτσε (81′) ενώ για τους Φαίακες είχε ισοφαρίσει στο 70′ ο Ναγιάρ.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα η επιθετικότητα των παικτών του άρχισε να φθίνει.

Οι Φαίακες έτσι κατάφεραν να ισορροπήσουν κάπως το παιχνίδι και άρχισαν να ψάχνει τους χώρους για να «χτυπήσουν».

Στο 19′ και το 21′ οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί, αρχικά με τον Γκόμες η προσπάθεια του οποίου αποκρούστηκε από τον Γλύκο εν συνεχεία με τον Χαβίτο, που σούταρε άουτ.

Ο ίδιος παίκτης τελείωσε “άτσαλα” νέα προσπάθειά του στο 38′ και το μακρινό πλασέ του Κόντου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στο 41ο λεπτό.

Τελικά, όλες οι συγκινήσεις «κρύβονταν» στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Περέιρα στο 58′, αλλά 12 λεπτά αργότερα ο Ναγιάρ με δυνατό συρτό σουτ νίκησε τον Γλύκο ισοφαρίζοντας για την Κέρκυρα, η οποία στάθηκε πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα με ωραίο γκολ του Κάτσε στο 81′, αλλά στη συνέχεια στάθηκε πολύ τυχερός, καθώς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων το απευθείας φάουλ του Καϊκούτ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γλύκου, ο οποίος στη συνέχεια επενέβη σωτήρια στο σουτ του Κόντου.

Κίτρινες: Ρατς – Ναγιάρ, Ντιμιτρόφσκι, Ανδρεόπουλος

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Ποζατζίδης (76΄ Πόζογλου), Τζαβέλλας, Βίτορ, Σκόνδρας, Σπυρόπουλος (46΄ Ρατς), Τζανδάρης, Κάτσε, Περέιρα, Κουλούρης (46΄ Αθανασιάδης), Παπαδόπουλος