Τη δεύτερη διαδοχική ήττα του, σε επίπεδο φιλικών αναμετρήσεων, γνώρισε ο ΠΑΟΚ. Σε φιλικό που διεξήχθη στο Χορστ της Ολλανδίας, η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ηττήθηκε με 3-1 από τη νεανική Γκενκ εμφανίζοντας τα ίδια λίγο-πολύ προβλήματα που έδειξε και στην προ ημερών ήττα από τη Χιμπέρνιαν (0-1).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δέχθηκαν και πάλι γκολ νωρίς, από τους Νοά Αντεντέγι-Στέρνμπεργκ (4′) και Γιάρνε Στέκερς (9′), και όταν αντέδρασαν ήταν αργά. Χαμένο πέναλτι με τον Τόμας Μουργκ στο 46′ και προσωρινή μείωση του σκορ με τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (55′) προτού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Άντι Ζεγκίρι (84′), σε φιλικό που είχε διάρκεια 120 λεπτά (από δύο 60λεπτα).

Η ομάδα του Θόρστεν Φινκ άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών, με ατομική ενέργεια από τα αριστερά και διαγώνιο, δεξί σουτ του 19χρονου Βελγογερμανού Στέρνμπεργκ. Προτού φτάσουμε στο 9′, η Γκενκ πέτυχε και δεύτερο γκολ με υπέροχο, φαλτσαριστό πλασέ στην κίνηση με το αριστερό του 22χρονου Στέκερς έπειτα από κούρσα του σκόρερ του πρώτου γκολ. Στο 17′ ο Γουίλιαμ Τρόοστ-Εκόνγκ σταμάτησε τον Κεν Ενκούμπα που ήταν έτοιμος να «εκτελέσει» τον Ντόμινικ Κοτάρσκι, με τους «ασπρόμαυρους» να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

Μετά το 25′ οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν στροφές και πίεσαν τη Γκενκ. Από σέντρα του Τάισον στο 44′, ο Εκόνγκ με κεφαλιά ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Μάικ Πέντερς ενώ δύο λεπτά μετά ο Χάρης Τσιγγάρας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Γιορίς Καγιεμπέ. Ο 18χρονος Πέντερς, όμως, απέκρουσε στην αριστερή του γωνία την εκτέλεση του Μουργκ. Εν τέλει στο 55′ ο ΠΑΟΚ μείωσε με κοντινή κεφαλιά του Μπάμπα, έπειτα από φάουλ του Κιρίλ Ντεσπόντοφ και λανθασμένη έξοδο του Πέντερς. Το πρώτο, 60λεπτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το δυνατό σουτ του Τάισον, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε κατά τα 9/11 τα πρόσωπα στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας μόνο τους Ζόαν Σάστρε και Τάισον ενώ κι ο Φινκ προχώρησε σε πολλές αλλαγές. Το δυνατό δεξί σουτ του Αντρέ Βιεϊρίνια πέρασε, επίσης, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πέντερς στο 76′ όπως και το αριστερό του Λάμπρου Σμυρλή στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στο 84′ η Γκενκ έκανε το 3-1, κόντρα στη ροή του αγώνα. Κακή απομάκρυνση του Γιάννη Μιχαηλίδη, σουτ του Τόμας Κλάες από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ζεγκίρι να παρεμβάλλεται μπροστά από τον Αντώνη Τσιφτσή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στις προσπάθειες των Βιεϊρίνια (88′) και Κωνσταντίνου Γκούμα (93′) ο Πέντερς είχε απαντήσεις με το σκορ να μη μεταβάλλεται ως το τέλος της αναμέτρησης. Το Σάββατο (13/7) ο ΠΑΟΚ ολοκληρώνει τον κύκλο των φιλικό παιχνιδιών στην Ολλανδία, αντιμετωπίζοντας αρχικά την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (15:00) και εν συνεχεία τη Φίτεσε (20:00).

Οι ενδεκάδες του πρώτου ημιχρόνου:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι Μπάμπα, Κουλιεράκης, Έκονγκ, Ότο (38′ Σάστρε), Καμαρά, Τσιγγάρας, Μουργκ, Τάισον, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα.

Γκενκ (Θόρστεν Φινκ): Πέντερς, Σαντίκ, Φαντέρα, Σμετς, Καγιεμπέ, Καρέτσας, Μπανγκουρά, Στέκερς, Ενκούμπα, Στέρνμπεργκ, Αροκοντάρε (37′ Μπονσού-Μπάα).

Οι ενδεκάδες του δευτέρου ημιχρόνου:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Τσιφτσής, Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ (98′ Τσοπούρογλου), Σάστρε (91′ Γκούμας), Σβαμπ, Θυμιάνης, Βιεϊρίνια (103′ Τσαούσης), Τάισον (72′ Σμυρλής), Κωνσταντέλιας (98′ Κουαλιάτα), Μπράντον.

Γκενκ (Θόρστεν Φινκ): Πέντερς, Τόμας, Ελ Ουάχντι, Κονγκολό, Χαρούν, Παλάσιος, Καρέτσας, Ελ Κανούς, Μπανγκουρά, Μπονσού-Μπάα (91′ Ντα Κόστα), Ζεγκίρι.

Με πρόβλημα στη βουβωνική χώρα αντικαταστάθηκε μετά το ημίωρο ο Γιόνι Ότο.

Ένταση δημιουργήθηκε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ανάμεσα σε φίλους της Γκενκ και τον πάγκο του ΠΑΟΚ με αφορμή ένα (σκληρό) μαρκάρισμα του Μουργκ στον Αλιού Φαντέρα – ο Αυστριακός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Με κίτρινη παρατηρήθηκαν και οι Στέφαν Σβαμπ, Ζόαν Σάστρε αλλά και ο Κλάες για την Γκενκ.