Αν και παρουσίασε καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά, ο ΠΑΟΚ γνώρισε και πάλι την ήττα, αυτή τη φορά με σκορ 2-1 από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Χορστ.

Στο τέταρτο κατά σειρά παιχνίδι προετοιμασίας στην Ολλανδία, οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ (28′), όμως οι Βέλγοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη κάνοντας την ανατροπή με τους Πρόμις Ντέιβιντ (50′) και Έλτον Καμπανγκού (66′).

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα φιλικά, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ματς. Οι προσπάθειες των Τόμας Μουργκ (5′), Ζόαν Σάστρε (17′) και Σβαμπ (21′) δε βρήκαν στόχο, αλλά στο 27′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μπράντον Τόμας. Πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σβαμπ ανοίγοντας το σκορ.

Καλύτεροι οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν να απειλούν, με τους Τόμας (31′) και Κωνσταντίνο Κουλιεράκη (34′), με τους Βέλγους να έχουν την πρώτη καλή τους στιγμή στο 41′ – το σουτ του Γκιγιόμ Φρανσουά έδιωξε σε κόρνερ ο Ντόμινικ Κοτάρσκι.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το ότι ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν έκανε αλλαγές. Η κυπελλούχος Βελγίου ισοφάρισε στο 50′ με τον Ντέιβιντ έπειτα από συνεργασία του με τον Ανουάρ Αϊτ Ελ Χατζί – αμφότεροι είχαν περάσει ως αλλαγή.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε, για λίγο, έχοντας μια καλή ευκαιρία με τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα στο 55′, αλλά δέκα λεπτά μετά η Ουνιόν ολοκλήρωσε την ανατροπή με την εξ επαφής κεφαλιά του Καμπανγκού που, επίσης, είχε μπει αλλαγή στο ματς.

Οι δύο σκόρερ των Βέλγων θα μπορούσαν να είχαν ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ αλλά ο Κοτάρσκι νίκησε τον Καμπανγκού (68′) και το… οριζόντιο δοκάρι τον Ντέιβιντ (71′).

Τόμας (83) και Σβαμπ (87′) δεν μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσια, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την τρίτη διαδοχική του ήττα έπειτα από αυτές κόντρα σε Χιμπέρνιαν (0-1) και Γκενκ (1-3).

Στις 20:00 θα διεξαχθεί στο Άρνεμ το φιλικό με τη Φίτεσε, το τελευταίο επί ολλανδικού εδάφους για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον, Μπράντον.

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (Σεμπαστιέν Ποκονιόλι): Μορίς, Φρανσουά (46′ Στίβενς), Ματσίντα, Ντόνι (31′ Λέιζεν), Κάστρο Μόντες (61′ Σαντίκι), Φανχούτ (61′ Αμανί), Τεκλάμπ (46′ Τέρχο/75′ Τραουρέ), Ράσμουσεν (61′ Καμπανγκού), Πουέρτας (46′ Ντέιβιντ), Αγιενσά, Φουσεϊνί (46′ Χατζί).