Γκολ και θέαμα προσέφεραν Ηρακλής και ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 3-3, για την 7η αγωνιστική της Super League. Ο Ηρακλής προηγήθηκε δύο φορές στο 14’ με τον Μακρή και το 43’ με τον Βέλλιο, ενώ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ισάριθμες με τους Πέλκα (36’) και Μπερμπάτοφ (65’), ενώ ο Τζαβέλλας στο 77’ έβαλε τον «Δικέφαλο του Βορρά» μπροστά στο σκορ. Στο 90’ ο Μπερμπάτοφ αστόχησε σε πέναλτι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαρτολίνι διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά όποτε το έκαναν έβρισκαν και τον δρόμο για τα δίχτυα. Στο 14′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπουλούτ έπιασε την κεφαλιά και ο Μακρής με προβολή άνοιξε το σκορ. Η απάντηση του ΠΑΟΚ δεν ήταν άμεση ωστόσο ήρθε! Στο 35′ ο Μακ πάσαρε στον Λέοβατς από αριστερά, ο οποίος έβγαλε την παράλληλη σέντρα, με αποτέλεσμα ο Πέλκας μέσα από τη μικρή περιοχή να ισοφαρίζει σε 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή αλλά αρχικά ο Περνίς απέκρουσε το σουτ του Πέλκα, ενώ στη συνέχεια ο Μακ αστόχησε. Ο Ηρακλής στάθηκε πιο τυχερός και ευτύχισε στην ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 43’ να σκοράρει. Ο Σάμπο έκανε τραγικό λάθος με αποτέλεσμα ο Βέλλιος να πάρει τη μπάλα και να πλασάρει τον Όλσεν για το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Αρχικά ο Ηρακλής απείλησε την εστία του Όλσεν, καθώς στο 49′ ο Κυριακίδης με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας.

Αφού ο «Δικέφαλος» επισκέφτηκε την εστία του Περνίς σε δύο περιπτώσεις χωρίς αποτέλεσμα, κατάφερε να σκοράρει. Στο 65’ ο Ροντρίγκες σημάδεψε τον Αθανασιάδη μέσα στην περιοχή και εκείνος έκανε το σουτ. Η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μπερμπάτοφ, που με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 77′ ο Τζαβέλλας με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Περνίς και έδωσε προβάδισμα με 3-2 στον ΠΑΟΚ, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να μπορέσει η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ να πάρει τη νίκη.

Στο 90′ ο Κάτσε μπήκε στην περιοχή και ανετράπη από τον Μπαρτολίνι με αποτέλεσμα ο Κουκουλάκης να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Μπερμπάτοφ που ανέλαβε την εκτέλεση δεν νίκησε τον Πέρνις και ο Ηρακλής κατάφερε στο τέλος να ισοφαρίσει. Ο Τζαβέλλας στην προσπάθεια του να απομακρύνει μετά από εκτέλεση φάουλ, έδωσε ύψος στην μπάλα, και ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3, σε μία φάση που ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για φάουλ στον Όλσεν.

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 3-3 (Novasports 1)

Γκολ: 14′ Μακρής, 43′ Βέλλιος, 90′ +2′ Μπαρτολίνι – 35′ Πέλκας, 65′ Μπερμπάτοφ, 77′ Τζαβέλλας
90′ έχασε πέναλτι ο Μπερμπάτοφ

Κίτρινες κάρτες: Βέλλιος, Ιντζόγλου, Μπαρτολίνι – Λέοβατς, Τζιόλης, Τζαβέλλας

Ηρακλής:
Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (82′ Σαραμαντάς), Στάμου, Μπαρτολίνι, Μακρής, Ιντζόγλου (82′ Περόνε), Κυριακίδης, Βέλλιος, Μπουλούτ (63′ Πορτουλίδης), Πασάς.

ΠΑΟΚ:
Όλσεν, Βίτορ, Κόστα (62′ Αθανασιάδης), Τζαβέλλας, Ροντρίγκες, Λέοβατς, Τζιόλης, Σάμπο, Πέλκας (73′ Κάτσε), Μακ (84′ Γκολάσα), Μπερμπάτοφ.