Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε 4-0 του Πλατανιά, στην Κρήτη, σε παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Τα γκολ πέτυχαν οι Αθανασιάδης (39’), Σαλπιγγίδης (52’), Μακ (82’) και Σκόνδρας (89’), ενώ για τον Πλατανιά αποβλήθηκε ο Τετέ στο 80’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Ο Πλατανιάς στην αρχή του παιχνιδιού δημιούργησε κίνδυνο στην περιοχή του Γλύκου, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και επέβαλε τον ρυθμό του.

Το γκολ του ΠΑΟΚ ήρθε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 39’ από το κόρνερ του Ραζβάν Ρατς, ο Αθανασιάδης με κεφαλιά νίκησε τον Περιστερίδη και έβαλε τους Θεσσαλονικείς μπροστά στο σκορ.

Η υπόθεση-νίκη «κλείδωσε» για τον ΠΑΟΚ στο 52’. Στη συγκεκριμένη φάση ο Σκόνδρας συνδυάστηκε με τον Τζανδάρη και η μπάλα έφτασε στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 2-0.

Στο 80’ ο Πλατανιάς έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Αζίζ Τετέ, που μπήκε στο γήπεδο σαν αλλαγή, δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ με παίκτη παραπάνω βρήκε κενούς χώρους και τους εκμεταλλεύτηκε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στο 82’ ο Μακ πέτυχε το 3-0, ενώ στο 89’ ο ίδιος μοίρασε τη μπάλα για να σκοράρει ο Σκόνδρας.

Πλατανιάς – ΠΑΟΚ 0-4 (Nova 2)

Γκολ: 39′ Αθανασιάδης, 52′ Σαλπιγγίδης, 82′ Μακ, 89′ Σκόνδρας