Με τον Μίροσλαν Στοχ να σκοράρει δύο φορές και να μοιράζει μία ασίστ ο ΠΑΟΚ επικράτησε 4-1 του Πανιώνιου στην Τούμπα και έφτασε τους 6 βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα της Super League. Σκόρερ του «Δικεφάλου» ήταν οι Σαλπιγγίδης (31΄), Στοχ (54΄ και 84΄ με πέναλτι) και Κίτσιου (76΄), ενώ για τους «κυανέρυθρους» το γκολ πέτυχε ο Αραβίδης με πέναλτι στο 81΄.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 9’ ο Αθανασιάδης με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Γιαννακόπουλου. Η απάντηση του Πανιώνιου ήρθε στο 26’, μετά από λάθος του Χάκομπο, με τον Αραβίδη να δοκιμάζει από μακριά να στείλει την μπάλα σε κενή εστία, αλλά να αστοχεί.

Ο «Δικέφαλος» άνοιξε το σκορ στο 31’. Ο Σαλπιγγίδης μετά τη σέντρα του Λούκας και την κεφαλιά του Αθανασιάδη, ο Έλληνας φορ δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 1-0.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς στο 54΄ με το εκπληκτικό γκολ του Μίροσλαβ Στοχ, ο οποίος από αριστερά και λίγο μέσα από το κόρνερ έπιασε ένα απίθανο φαλτσαριστό σουτ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γιαννακόπουλο.

Ο Πανιώνιος έχασε ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 73΄, με το φάουλ του Λάζνικ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Χάκομπο, και στο 76΄ μετά από πάσα του Στοχ ο Κίτσιου με σουτ μέσα από την περιοχή «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Στο 81΄ ο διαιτητής χρέωσε πέναλτι υπέρ των «κυανέρυθρων» για χέρι του Σαλπιγγίδη και Αραβίδης μείωσε, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Στοχ κέρδισε πέναλτι από τον Κούρντι και το αξιοποίησε διαμνορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 4-1 (Nova 2)

Γκολ: 31′ Σαλπιγγίδης, 54′, 84′ πεν. Στοχ, 76′ Κίτσιου – 81′ πεν. Αραβίδης

Κίτρινες κάρτες: Στοχ, Αθανασιάδης, Νέτσιντ – Γιαννακόπουλος, Μητρόπουλος, Παντίδος, Κούρντι, Καμπάνταης