Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε τη Δευτέρα ο Πανιώνιος, καθώς πέρασε νικηφόρα από τους «Ζωσιμάδες».

Η ομάδα του Νίκου Παντελή επιβλήθηκε με 1-0 σκορ του ΠΑΣ Γιάννινα, στο ματς που έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Super League και με την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα έφτασε τους εννέα βαθμούς.

Το γκολ που έκρινε το ματς και χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα της Νέας Σμύρνης το πέτυχε ο Ντούνης στο 37ο λεπτό.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να «καταστρέψουν» το παιχνίδι των γηπεδούχων και, δυσκολεύοντας αρκετά την πρώτη πάσα του «Άγιαξ» της Ηπείρου, κατάφεραν να κρατούν μακριά από την εστία τους τους παίκτες του Παντελίδη.

Έτσι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές αναλώνονταν σε μονομαχίες και σουτ εκτός περιοχής, κατά κύριο λόγο άστοχα.

Στις λιγοστές καλές ευκαιρίες που σημειώθηκαν στο πρώτο 45λεπτο, καταγράφονται το σουτ του Τζημόπουλου στο 13΄, που δεν βρήκε στόχο κι ένα φάουλ του Μενδρινού στο 15΄, που πέρασε άουτ.

Στο 19ο λεπτό ο Κοροβέσης επιχείρησε ένα σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννακόπουλο, ο οποίος απέκρουσε και το σουτ του Βίλα, στο 30΄.

Στο 37΄ ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-1 από σοβαρό λάθος των Κολοβέτσιου και Τζημόπουλου, που το εκμεταλλεύτηκε ο Ντούνης, ο οποίος πλάσαρε τον Βελλίδη και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΠΑΣ ενέτειναν την πίεσή τους προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο είχαν φλύαρη υπεροχή, απειλώντας ελάχιστα τον «ιστορικό» που αμυνόταν μαζικά.

Ο ΠΑΣ συνέχισε μέχρι το φινάλε να έχει τη μπάλα στα πόδια του, να την κυκλοφορεί μεταξύ κέντρου και έξω από την περιοχή του Πανιωνίου, χωρίς ωστόσο να έχει την δυνατότητα να βγάλει την τελική πάσα.

Ο τρόπος επίθεσης των γηπεδούχων ήταν τελείως ανορθόδοξος κι έτσι το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ για τους γηπεδούχους.

Μάλιστα ο Πανιώνιος έφτασε μία ανάσα από το 0-2 στις καθυστερήσεις, όταν ο Μαρουκάκης «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος (64′ Στρούνα), Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Λίλα, Κεϊτά (46′ Βισέντο), Βίλα, Κοροβέσης, Τσουκαλάς, Ίλιτς

Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Κουλουχέρης, Αυλωνίτης, Κούρος, Μητρόπουλος, Μενδρινός (76′ Λαμπρόπουλος), Καλτσάς, Αραβίδης, Ντούνης (65′ Κολοβός), Γιάννου

Eπιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης