Ένα γκολ του πολύπειρου Στίβεν Μπερχούις στο 28ο λεπτό χάρισε στον Άγιαξ τη νίκη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ για τον Γ’ προκριματικό του Europa League και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ολλανδική ομάδα, ενόψει της ρεβάνς την επόμενη Πέμπτη (15/8, 21:15) στη «Johan Cruijff Arena».

Καλύτερος ο «Αίαντας» σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, προσπάθησε ο Παναθηναϊκός για το γκολ της ισοφάρισης, όμως στο 44’ ο Μπακασέτας «σημάδεψε» το δοκάρι και στο 61’ ο Γερεμέγεφ πλάσαρε ελάχιστα άουτ σε δύο μεγάλες ευκαιρίες των «πράσινων» για να φέρουν το ματς στα ίσα.

Ο Ουρουγουανός τεχνικός του Παναθηναϊκού, Ντιέγκο Αλόνσο αποφάσισε να παρατάξει απόψε ακριβώς την ίδια ενδεκάδα με το εκτός έδρας ματς κόντρα στην Μπότεφ, χωρίς να προχωρήσει σε καμία απολύτως διαφοροποίηση σε πρόσωπα και σχήμα.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ντραγκόφσκι, με τους Κώτσιρα και Μλαντένοβιτς να είναι στα άκρα της άμυνας τα άκρα και τους Ίνγκασον και Γεντβάι να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Αράο, Τσέριν και Μπακασέτας, με τους Μαντσίνι και Τζούρισιτς να παίρνουν θέση στις πτέρυγες και τον Γερεμέγεφ να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Άγιαξ πήρε απ’ την αρχή τα ηνία του ματς και την κατοχή της μπάλας, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ στο 11’ όταν από πίεση της μπάλας ψηλά και κλέψιμο του Τζούριτσιτς, ο Σέρβος έβγαλε προς τον Μλαντένοβιτς που έβγαλε σέντρα-σουτ την οποία έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πασβίρ.

Στο 25’ μετά από πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας απ’ τους παίκτες του Άγιαξ και ξαφνικό γωνιακό σουτ του Μπερχούις, ο Ντραγκόφσκι έδειξε πολύ αντανακλαστικά κι έδιωξε στη γωνία του, ενώ στο 28’ οι Ολλανδοί πήραν «κεφάλι» στο σκορ.

Από νέα εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας ο Μπερχούις «έσπασε» την μπάλα προς τον Ρεντς και πήρε θέση στην περιοχή. Ο δεξιός μπακ του Άγιαξ γύρισε προς τα μέσα, ο Φιτζ-Τζιμ την έστρωσε ξανά στον Μπερχούις κι ο Ολλανδός εξτρέμ έκανε το 1-0 για την ολλανδική ομάδα.

Στο 44’ ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» την ισοφάριση, όταν σε πολύ δυνατό σουτ του Μπακασέτα από πολύ πλάγια ο Πασβίρ ακούμπησε την μπάλα η οποία στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγαλύτερη ένταση στο ματς και στο 53’ βρήκε δίχτυα με τον Μαντσίνι, αλλά το γκολ του Αργεντινού δεν μέτρησε ως οφσάιντ, διότι δεν ώρα της ασίστ του Μπακασέτα ήταν ακάλυπτος (επιβεβαιώθηκε ακολούθως κι από το VAR).

Στο 61’ από κλέψιμο του Αράο ψηλά και κάθετη πάσα του Μπακασέτα, ο Γερεμέγεφ πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ στο 78’ από ωραίο «σκαστό» σουτ του Τζούριτσιτς ο Πασβίρ έδιωξε ξανά με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπακασέτας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του έξω απ’ την περιοχή ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Πασβίρ, στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα για τον Παναθηναϊκό που καλείται πλέον να τα παίξει… όλα για όλα σε μία εβδομάδα στο Άμστερνταμ.

Βλέποντας τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει τα ηνία στο ματς πιέζοντας την ομάδα του για το γκολ της ισοφάρισης ο προπονητής του Άγιαξ προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, βάζοντας τους Γκάαεϊ και Γκοντς αντί των Μπέργκχαους και Φορμπς.

Στο 61′ ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπακασέτα να τροφοδοτεί με κάθετη τον Γερεμέγεφ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Πασβίρ, με το πλασέ του Σουηδού όμως να χτυπά στα εξωτερικά δίχτυα, περνώντας άουτ.

Ένα λεπτά αργότερα ο Αλόνσο προχώρησε σε τριπλή αλλαγή, με τον Φώτη Ιωαννίδη να περνά στο ματς αντί του Γερεμέγεβ, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας, και τους Μπάλντον και Τετέ να αντικαθιστούν τους Κώτσιρα και Μαντσίνι, αντίστοιχα.

Στο 78′ ο Παναθηναϊκός έφτασε μία ανάσα από το 1-1, με τον Τζούρισιτς να σουτάρει και τον Πασβίρ να εκτινάσσεται σώζοντας την εστία του.

Παναθηναϊκός-Άγιαξ 0-1

Γκολ: 28′ Μπέργκχαους (Άγιαξ)

Κίτρινες: Ίνγκασον (Παναθηναϊκός), Τέιλορ (Άγιαξ), Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός), Αράο (Παναθηναϊκός), Τζούρισιτς (Παναθηναϊκός)

Δοκάρια: 44′ Μπακασέτας (Παναθηναϊκός)

Παναθηναϊκός: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (75′ Μαξίμοβιτς), Αράο, Μαντσίνι, Μπακασέτας, Τζούρισιτς (87′ Λημνιός), Γερεμέγεφ

Άγιαξ: Πασβίρ, Ρένς, Σούταλο, Μπάας, Χάτο, Φλιτζ-Τζιμ (67′ Φαν ντε Μπόουμεν), Χέντερσον, Τέιλορ (82′ Μπρόμπεϊ), Μπέργκχαους (57′ Γκάαεϊ), Άκπομ (67′ Τραορέ), Φορμπς (57′ Γκοντς).