Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 της Φένλο σε φιλικό προετοιμασίας στην Ολλανδία. Το γκολ πέτυχε στο 85’ ο Καμπετσής, ενώ οι «πράσινοι» έχασαν με τραυματισμό τον Μπουζούκη που χτύπησε στον αστράγαλο και αντικαταστάθηκε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» του Γιώργου Δώνη, με τους οποίους έκαναν ντεμπούτο οι Ζαχίντ και Νούνες, δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Διούδης πραγματοποίησε καταπληκτικές αποκρούσεις και τους κράτησε όρθιους σε αυτό το διάστημα. Ο Έλληνας τερματοφύλακας επενέβη σωτήρια στο 11΄ σε διαδοχικά σουτ των Φαν Όιγεν – Σοριάνο, του Νόιντενκερ στο 37΄ και στο τετ-α-τετ με τον Ράιτ, στο 45΄.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της, βοηθούμενη και από τις αρκετές αλλαγές που έδωσαν φρεσκάδα κι ενέργεια στο παιχνίδι της, όμως δεν μπορούσε να κάνει εύκολα φάσεις. Ως το τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς στο 80΄ ο Εμμανουηλίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Κίρσμπαουμ, μετά την κάθετη του Δώνη, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε τη σέντρα για τον Καμπετσή κι εκείνος με αριστερό εν κινήσει βολέ «έγραψε» το τελικό 1-0.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας έγινε σε συνθετικό χλοοτάπητα γεγονός που δυσκόλεψε πολύ τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός – Φένλο 1-0 (Novasports 1)

Γκολ: 85′ Καμπετσής

Κίτρινες κάρτες:

Παναθηναϊκός: Διούδης (46′ Κότσαρης), Θεοχάρης (46′ Γιόχανσον), Κολοβέτσιος (46′ Νούνες), Μαυρομμάτης (46′ Πούγγουρας), Ινσούα (46′ Ζαγαρίτης), Αλεξανδρόπουλος (46′ Σερπέζης), Μπουζούκης (26′ Δώνης), Ζαχίντ (46′ Χατζηγιοβάνης), Χατζηθεοδωρίδης (46′ Εμμανουηλίδης), Κολοβός (69′ Αθανασακόπουλος), Βέργος (46′ Καμπετσής).

Φένλο: Κίρσμπαουμ, Πάχονικ (46’ Σάιμαν), Γιάνσεν (46’ Ντέκερ, 69’ Φαν Μπρούγκεν), Σέφερ (46’ Κουμ), Ρέσελερ (87’ Φαν Ντάικ), Ποστ, Νόιντεκερ, Λίντορστ, Ράιτ, Σοριάνο (46’ Οπόκου), Φαν Όιγεν (60’ Σινκλέρ).