Ο Πανθρακικός επικράτησε 2-1 του Παναθηναϊκού, σε αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League και συνεχίζει τη μάχη του για την παραμονή στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ίγκορ και για τον Παναθηναϊκό ισοφάρισε στο 55’ ο Σίλντενφελντ. Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 59’ λόγω αποβολής του Μπούρμπου, ενώ το γκολ της… λύτρωσης σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζάνης.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 8’. Ο Κλωναρίδης σέντραρε και ο Καρέλης προσπάθησε να σκοράρει, όμως ο Αθανασιάδης μπλόκαρε τη μπάλα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και η μόνη αξιόλογη φάση έγινε γκολ! Στο 45’ ο Στιλ έκανε λάθος, καθώς η πάσα του στον Μπούι ήταν απρόσεκτη. Ο Μεχία πήρε τη μπάλα και τροφοδότησε τον Ίγκορ, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ!

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 55’. Μετά την εκτέλεση φάουλ του Νάνο, ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ λίγα λεπτά μετά οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν. Ο Μπούρμπος δέχθηκε άδικα κόκκινη κάρτα και έτσι οι «πράσινοι» για το υπόλοιπο του αγώνα έπαιξαν με δέκα παίκτες.

Στο 58’ ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθεί, καθώς ο Καρέλης δέχθηκε την ασίστ από τον Μπεργκ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Αθανασιάδη και στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα το «τριφύλλι» είχε καλύτερη απόδοση από την ομάδα της Κομοτηνής. Πάντως, ο Πανθρακικός ήταν η ομάδα που σκόραρε και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαϊκαρά σέντραρε από δεξιά, ο Ίγκορ έστρωσε με το στήθος στον Τζάνη, ο οποίος με δυνατό σουτ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ του Πανθρακικού.

Πανθρακικός – Παναθηναϊκός 2-1 (Novasports 2)

Γκολ: 45’ Ίγκορ, 90’+1′ Τζάνης – 55′ Σίλντενφελντ
58′ δοκάρι ο Καρέλης

Κίτρινες κάρτες: Μεχία, Ρομέου, Ποτουρίδης, Ηλιάδης, Εμπόου, Μελίσσης, Πασχαλάκης – Ατζαγκούν, Μπούι, Μπούρμπος, Πέτριτς

Κόκκινες κάρτες: 59′ Μπούρμπος – Μεχία (μετά τη λήξη του αγώνα)

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μεχία, Ρομέου, Κάσες (56′ Παπαγεωργίου), Μπαϊκαρά, Εμπόου, Ίγκορ, Ντιγκινί, Μελίσσης (78′ Μάρτινς), Ηλιάδης (70′ Τζάνης), Ποτουρίδης.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Κλωναρίδης (65′ Πέτριτς), Μπεργκ (65′ Πράνιτς), Ζέκα, Ατζαγκούν, Καρέλης (82′ Κουτρουμπής), Ταυλαρίδης, Νάνο, Μπούι, Σίλντενφελντ, Μπούρμπος.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης