Με τον Τάσο Μπακασέτα να σημειώνει δύο υπέροχα γκολ στο 9’ και στο 50’, στην πρώτη του εμφάνιση σε εφετινό, καλοκαιρινό φιλικό των «πράσινων», τον Βαγιαννίδη να βάζει τη δική του… πινελιά στο 86’ και τους περισσότερους παίκτες του να εκτελούν σε μεγάλο βαθμό τις οδηγίες του Ντιέγκο Αλόνσο για πίεση ψηλά, ασφυκτικό πρέσινγκ και κάθετο ποδόσφαιρο, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα 3-1 την περσινή δευτεραθλήτρια Κύπρου ΑΕΛ Λάρνακας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Έτσι, έδειξε ότι… ανεβαίνει αγωνιστικά εν όψει των πρώτων ευρωπαϊκών αγώνων του.

«Κεφάτος» κι ο Τζούριτσιτς με δοκάρι στο 38’, ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Νεμάνια Μαξίμοβιτς που αγωνίστηκε ως καθαρό «8άρι», στο 85′ μείωσαν σε 2-1 οι Κύπριοι με αυτογκόλ του Μλαντένοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε» για πρώτη φορά στην περιοχή της κυπριακής ομάδας στο 3ο λεπτό, όταν ο Μπακασέτας έκανε κάθετη κίνηση κι «έσπασε» την μπάλα προς τον Γερεμέγεφ, ο οποίος δεν εκτέλεσε με τη μία παρότι ήταν σε πλεονεκτική θέση.

Στο 9ο λεπτό οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Τάσο Μπακασέτα. Σε σέντρα του Βαγιαννίδη, ο Ενρίκες απομάκρυνε με το κεφάλι με τον Μπακασέτα να στοπάρει την μπάλα έξω απ’ την περιοχή και να εκτελεί με υπέροχο αριστερό, γυριστό σουτ κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και να πιέζει πολύ ψηλά την ΑΕΚ Λάρνακας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έχασαν την πιο σημαντική ευκαιρία τους στο 21’, όταν από σέντρα-σουτ του Καμπρέρα και κεφαλιά του Φακούντο Σάντσες, ο Λοντίγκιν απομάκρυνε με εκπληκτική επέμβαση στο «παραθυράκι» του.

Στο 36’ ο Γερεμέγεφ λίγο έλειψε να κλέψει την μπάλα και να βρεθεί σε θέση βολής μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ Λάρνακας, ενώ στο 38’ το πλασέ του Τζούριτσιτς χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Αλομέροβιτς κι έφυγε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με εντυπωσιακό γκολ απ’ τον Τάσο Μπακασέτα. Στο 51’ η άμυνα της ΑΕΚ Λάρνακας έδιωξε ασταθώς κι ο αρχηγός της Εθνικής Ομάδας, αφού άφησε πρώτα την μπάλα να αναπηδήσει, με ένα τρομερό αριστερό σουτ στην κίνηση έξω απ’ την περιοχή την έστειλε στο «παραθυράκι» για το 2-0.

Στο 53’ από υπέροχο σόλο του Μαντσίνι, ο Τζούριτσιτς έκανε κακό τελείωμα πλασάροντας πολύ άουτ μέσα απ’ την περιοχή, ενώ στο 64’ πέρασε στο γήπεδο κι ο Νεμάνια Μαξίμοβιτς, ο οποίος πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Στο 77’ ο Λημνιός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τούμπα σε τετ-α-τετ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Στο 82’ ο Σολ προσπάθησε να νικήσει από μακριά τον Ντραγκόφσκι, όμως ο Πολωνός γκολκίπερ «καπάκωσε» την μπάλα στη γωνία του, ενώ στο 85′ η ΑΕΚ Λάρνακας μείωσε 2-1. Ο Εκπολό έφυγε στη κόντρα και πλάσαρε τον Ντραγκόφσκι, ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε, όμως η μπάλα χτύπησε πάνω στον Μλαντένοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα…

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα και στο αμέσως επόμενο λεπτό από εξαιρετική ασίστ του Λημνιού, ο Βαγιαννίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας στην περιοχή κι «έσκαψε» την μπάλα πάνω απ’ τον Τούμπα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν (65’ Ντραγκόφσκι), Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (64’ Μαξίμοβιτς), Γεντβάι (75’ Κάτρης), Κώτσιρας (65’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Βιλένα (64’ Ζέκα), Μαντσίνι (65’ Λημνιός), Μπακασέτας (75’ Ρουμπέν), Τζούριτσιτς (75’ Αϊτόρ), Γερεμέγεφ.

ΑΕΚ Λάρνακας (Χουάν Φεράντο): Αλομέροβιτς (46’ Τούμπας), Φακούντο Σάντσες (78’ Δημητρίου), Ενρίκες, Λέντες (78’ Ναούμ), Γκαρθία (46’ Εκπολό), Ντίμερς, Μιλίτσεβιτς, Φάραζ (68’ Σάντος), Καμπρέρα (55’ Σουάρες), Σολ (83’ Βασιλείου), Γκιούρσκο (55’ Γκάμα).