Ένα γκολ του 20χρονου Νίκολα Ίλιεφ στο 74ο λεπτό, μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, χάρισε στην Μπότεφ τη νίκη επί της Μάριμπορ με 2-1 στο «Stadion Hristo Botev» του Πλόνβτιβ, στον πρώτο αγώνα για τον Α’ προκριματικό του Europa League, απ’ όπου θα προκύψει κι ο αντίπαλος του Κυπελλούχου Ελλάδας Παναθηναϊκού στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι, με τον πρώην αριστερό μπακ του ΟΦΗ, Κωνσταντίνο Μπαλογιάννη βασικό κι αναντικατάστατο στο αριστερό άκρο της άμυνάς τους, πήραν «κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 9′ με τον Ουγιάχ. Ο δεξιός μπακ της Μάριμπορ, Πίγιους Σίρβις έφερε το ματς στα ίσα στο 19′, όμως η τελευταία… λέξη ανήκε στον Ίλιεφ, με τη βουλγαρική ομάδα να παίρνει πλέον ισχνό προβάδισμα.

Μπότεφ Πλόβντιβ (Ντούσαν Κέρκεζ): Ιγκόνεν, Μίνκοφ, Ταμ (46′ Ντιαμπατέ), Κόντε, Μπαλογιάννης, Ετό, Περέρα, Νουατσούκβου (71′ Ίλιεφ), Ποπόφ (89′ Κόροσεκ), Ακέρε (81′ Γιορτνάνοφ), Ούγιαχ (89′ Σέκουλιτς).

Μάριμπορ (Άντε Σίμουντζα): Γιουγκ, Σίρβις, Βίντμαρ, Κάριτς, Μίλετς, Ζ. Ρέπας (76′ Φετά), Γ. Ρέπας, Σουντανί (46′ Μπεουγκρέ), Ίλιτσιτς, Μπάριτσιτς (60′ Μπόζιτς), Γιακούποβιτς (85′ Μπούρλες).

Νωρίτερα, στο Μπόρας της Σουηδίας, η Κυπελλούχος Κύπρου Πάφος, γνώρισε πολύ «βαριά» ήττα με 3-0 απ’ την Έλφσμποργκ και πλέον κυνηγάει ένα… θαύμα την επόμενη Πέμπτη (18/7) στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο «AlphaMega Stadium».

Οι Σουηδοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9′ με τον Ζένελι. Ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε πέναλτι στο 59′ (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για την πράβαση ο Μελούσο), αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο πρώην αριστερός μπακ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, Νίκλας Χουλτ έκανε από κοντά το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 82′ ο Φρικ.

Ο α’ προκριματικός:

Έλφσμποργκ (Σουηδία)-Πάφος (Κύπρος) 3-0 (9′ Ζένελι, 59′ Χουλτ, 82′ Φρικ)

Πάκσι (Ουγγαρία)-Κορβινούλ Χουνεντοάρα (Ρουμανία) 0-4 (9′ Μπους, 45’+2′, 86′, 90’+3′ Λούπου)

Ρουζομπερόκ (Σλοβακία)-Τόμπολ (Καζακστάν) 5-2 (11′ Γκαμπριέλ, 40′ Σελέτσκι, 45’+3′ 88′ Μάλιου, 77′ Μάντλενακ – 9′ Ιβάνοβιτς, 45′ Χένεν)

Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)-Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν) 0-1 (88′ Βολκόβι)

Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-Μάριμπορ (Σλοβενία) 2-1 (9′ Ούγιαχ, 74′ Ίλιεφ – 19′ Σίρβις)

Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)-Λάπι (Κόσοβο) 2-0 (2′ Σαπάλα, 90’+5′ Ροντάντο)