Η Μπότεφ Πλόβντιβ από τη Βουλγαρία θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον Β΄ προκριματικό γύρο του Europa League.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 στην έδρα της Μάριμπορ και με το νικηφόρο 2-1 του πρώτου αγώνα ήταν εκείνη που κόντρα στα προγνωστικά πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου απέναντί της θα βρει τους Κυπελλούχους Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός θα είναι γηπεδούχος (ΟΑΚΑ) στην πρώτη αναμέτρηση της 25ης Ιουλίου, ενώ η δεύτερη μεταξύ τους είναι προγραμματισμένη για την 1η Αυγούστου στο στάδιο «Χρίστο Μπότεφ» του Πλόβντιβ.

Οι Σλοβένοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βρήκαν από πολύ νωρίς το γκολ που έψαχναν για να ισοφαρίσουν το σκορ της ήττας τους επί βουλγάρικου εδάφους (2-1). Μόλις στο 13ο λεπτό ο Γιαν Ρέπας άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Η Μπότεφ, που είχε ξανά στο αρχικό της σχήμα τον Κωνσταντίνο Μπαλογιάννη, δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ούτε, όμως και οι γηπεδούχοι κυνήγησαν με πείσμα το δεύτερο γκολ. θα μπορούσαν πάντως να είχαν σκοράρει στο 41΄ με την κεφαλιά του Μπάρισιτς, που εξουδετέρωσε σωτήρια ο Ιγκονεν.

Η είσοδος του Νουατσούκου στο 46΄ αντί του Ίλιεφ έμελλε να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Αρχικά ο Νιγηριανός, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (48′) από ασίστ του Ποπόφ και στο 60′ από δική του ασίστ ο Ούτζα έδωσε σκορ πρόκρισης στους Βούλγαρους.

Δεν το έβαλαν κάτω οι Σλοβένοι και με τον Ετιέν Μπεγκρέ στο 80′ έφεραν το ματς στα ίσια (2-2), αλλά το σκορ αυτό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και οι Βούλγαροι πανηγύρισαν.

Η ενδεκάδα της Μπότεφ (Ντούσαν Κέρκεζ): Ιγκονεν, Μινκόβ, Ταμ, Κόντε, Μπαλογιάννης, Ετό, Περέρα, Ακερε (70′ Ουκάκι), Ποπόφ (83′ Ντιαμπατέ), Ίλιεφ (46′ Νουατσούκου), Ουτζα (87′ Σέκουλιτς)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς του Α’ προκριματικού γύρου του Europa League έχουν ως εξής (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):

Λάπι (Κόσοβο)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία) 1-2 (0-2)

Τόμπολ (Καζακστάν)-Ρουζομπερόκ (Σλοβακία) 1-0 (2-5)

Πάφος (Κύπρος)-Έλφσμποργκ (Σουηδία) 2-5 (0-3)

Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν)-Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) 4-5 πέν. (κ.αγ. & παρ. 1-2) (1-0)

Κορβινούλ Χουνεντοάρα (Ρουμανία)-Πάκσι (Ουγγαρία) 0-2 (4-0)

Μάριμπορ (Σλοβενία)-Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) 2-2 (1-2)