Στο «λευκό» 0-0 έμεινε ο Παναθηναϊκός με την Πάφο στο δεύτερο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους, σε ένα τεστ που άφησε ικανοποιημένο τον τεχνικό του «τριφυλλιού» Ντιέγκο Αλόνσο, τηρουμένων των αναλογιών, των απουσιών, αλλά και του χρονικού σημείου στο οποίο βρίσκεται το βασικό στάδιο της προετοιμασίας των «πράσινων».

Απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται σε υψηλότερο βαθμό ετοιμότητας, καθώς στις 11 Ιουλίου θα αντιμετωπίσει (στο Μπόρας) την Έλφσμποργκ στο πρώτο παιχνίδι τους για τον Α’ προκριματικού του Europa League, ο Παναθηναϊκός είχε μία ικανοποιητική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, είχε στιβαρότητα στα μετόπισθεν όμως δεν δημιούργησε πολλές φάσεις για να απειλήσει την εστία των Κυπελλούχων Κύπρου.

Η Πάφος έβγαλε μεγαλύτερη ένταση στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και πλησίασε στο γκολ στο 13’ με τον Ζάιρο, όμως ο Βαγιαννίδης πρόλαβε να βάλει την κόντρα πριν την εκτέλεση του φορ της κυπριακής ομάδας, ενώ στο 26’ ο Τάνκοβιτς μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Λοντίγκιν κι έδιωξε.

Στο 31’ ο Βιλένα πήρε την μπάλα στην περιοχή κι επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε, ενώ το 33’ από πολύ ωραία συνεργασία των Κώτσιρα και Μαντσίνι, ο τελευταίος γύρισε στη μικρή περιοχή προς τον Γερεμέγεφ, όμως το πλασέ του χτύπησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ.

Στο 43’ από ασίστ του Ζάιρο, ο Τάνκοβιτς βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Λοντίγκιν, όμως ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ διατηρώντας το «μηδέν» για το «τριφύλλι» λίγο πριν το ημίχρονο.

Η Πάφος έβγαλε μεγαλύτερη επιθετικότητα στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου και στο 53’ είχαν άλλη μία καλή ευκαιρία στη σέντρα σουτ του Κορέια που έβγαλε σε κόρνερ ο Ντραγκόφσκι.

Στο 63’ ο Τζούριτσιτς είχε μία καλή προσπάθεια από ωραία ενέργεια του Φικάι, όμως ο πλασέ του πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 81’ ο Τσοκάι είχε την καλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο γκολκίπερ της Πάφου έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Τάσος Μπακασέτας έμεινε εκτός αγώνα την τελευταία στιγμή λόγω μικροενοχλήσεων που αισθάνθηκε στον τετρακέφαλο κατά την προθέρμανση και τη θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Λημνιός.

Στο πρώτο 20λεπτο αισθάνθηκε ένα μικρό σφίξιμο κι ο Γεντβάι κι αντικαταστάθηκε προληπτικά.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν (46’ Ντραγκόφσκι), Βαγιαννίδης, Γεντβάι (23’ Ζέκα), Σένκεφελντ (69’ Σένκεφελντ), Κώτσιρας (46’ Φικάι), Αράο (69’ Κυριόπουλος), Βιλένα (69’ Τσοκάι), Μαντσίνι (69’ Νίκας), Τζούριτσιτς (69’ Μπρέγκου), Λημνιός (46’ Ρουμπέν), Γερεμέγεφ (69’ Νταμπίζας).

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μελούσο (69’ Πηλέας), Κβίντα, Γκόλνταρ, Μπρούνο (69’ Ντε Μπρίτο), Ζάιρο (69’ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (84’ Ενχαγκά), Ναμ (69’ Ελία), Ντράγκομιρ (83’ Κολώτας), Πελάζιο, Κορέια (83’ Τουαμάσι).