Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το απόγευμα του Σαββάτου (6/7) το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του με ήττα 1-0 απ’ τη γερμανική Μπραουνσβάιγκ (Β’ Κατηγορίας) στο Σάλτσμπουργκ, στο τελευταίο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους.

Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν εκ νέου με πάρα πολλές απουσίες κι ελλείψεις κι εμφάνισαν πάλι προβλήματα στη δημιουργία, αλλά και στην παραγωγή φάσεων, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος είχε υπομονή και πήρε εντέλει τη νίκη με το γκολ του Μπα στο 62’.

Το «τριφύλλι» αγωνίστηκε χωρίς τον Τάσο Μπακασέτα που έμεινε εκτός λόγω των μικροενοχλήσεων που είχε απ’ την προθέρμανση του προηγούμενου φιλικού με την Πάφο, ενώ προφυλάχθηκε κι ο Τιν Γεντβάι, αλλά κι ο ανέτοιμος Τζορτζ Μπάλντοκ.

Οι «πράσινοι» είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν στο 5ο λεπτό ο Βαγιαννίδης έκλεψε την μπάλα ψηλά και προσπάθησε να βρει μέσα στην περιοχή τον Γερεμέγεφ, αλλά ο γκολκίπερ της Μπράουνσβαϊγκ έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, όμως οι Γερμανοί έψαξαν πολύ έξυπνα τις αντεπιθέσεις και δύο φορές έφτασαν κοντά στο γκολ. Στο 15’ ο Αμίν έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 28’ από κακό διώξιμο του Σένκεφελντ, ο Ρέμπιγκερ αστόχησε από καλή θέση.

Στο 35’ από αβίαστο λάθος του Ντραγκόφσκι, ο Σανέ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού βγήκε εγκαίρως του έκοψε το οπτικό πεδίο κι έδιωξε την μπάλα, πέφτοντας στα πόδια του.

Στο δεύτερο μέρος η Μπραουνσβάιγκ κράτησε πιο ψηλά το ρυθμό του αγώνα και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 62ο λεπτό με ένα πολύ ωραίο σουτ του Σαμουσί Μπα (είχε περάσει στο γήπεδο δύο λεπτά νωρίτερα) έξω απ’ την περιοχή, στο οποίο δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ο Λοντίγκιν για να αποσοβήσει το 1-0 των Γερμανών.

Ένα σουτ του Μαντσίνι στο 71’ πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια του Γκριλ, ενώ στο 87’ το καλοχτυπημένο κόρνερ του Αϊτόρ απομακρύνθηκε με υπερένταση απ’ τον γκολκίπερ της γερμανικής ομάδας στην τελευταία καλή φάση του αγώνα.

Η αποστολή του Παναθηναϊκού επιστρέφει απόψε με απευθείας πτήση απ’ το Σάλτσμπουργκ και οι παίκτες του «τριφυλλιού» θα πάρουν διήμερο ρεκόρ. Οι «πράσινοι» προγραμμάτισαν το επόμενο φιλικό τους εν Αθήναις με την κυπριακή ΑΕΚ Λάρνακας το προσεχές Σάββατο (13/6) στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι (46’ Λοντίγκιν), Βαγιαννίδης (46’ Φικάι), Σένκεφελντ (72’ Κάτρης), Αράο (72’ Τρουιγιέ), Κώτσιρας (79’ Κυριόπουλος), Ζέκα (72’ Τσοκάι), Βιλένα (46’ Ρουμπέν), Λημνιός (34’ λ.τρ. Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (72’ Νίκας), Μαντσίνι (72’ Μπρέγκου), Γερεμέγεφ (72’ Νταμπίζας).

Μπραουνσβάιγκ (Ντάνιελ Σέρνινγκ): Γκριλ, Ιβάνοφ (75’ Τιταρένκο), Τάουερ, Άμιν (60’ Σαμουσί Μπα), Έλερς (59’ Μπίτσακσιτς), Σάντσες (75’ Νικολάου), Σανέ (60’ Κράουσε), Σουζούκι (60’ Φιλίπ), Κόλερ, Ρέμπιγκερ (75’ Λουκόκι), Γκόμες (59’ Μαρί).