Ο Πλατανιάς αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι με τον Πανθρακικό, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη που δίνει για την παραμονή στη Super League.

Οι Χανιώτες επιβλήθηκαν την Κυριακή με 2-0 σκορ των Θρακιωτών στα Περιβόλια, κι έτσι επέστρεψαν στις νίκες, φτάνοντας τους 25 βαθμούς, τη στιγμή που οι «πράσινοι» παρέμειναν στους 24.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου προηγήθηκε στο 36ο λεπτό με τέρμα του Κουλιμπαλί, ενώ ο Μιλούνοβιτς στο 84ο λεπτό σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

O Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με τον Τόρες, ο οποίος βγήκε τετ –α-τετ με τον Αθανασιάδη, αλλά το πλασέ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού.

Οι Χανιώτες συνέχισαν να έχουν τα «ηνία» της αναμέτρησης, φτάνοντας και πάλι μία ανάσα από το 1-0 στο 19′, με τον Γουνδουλάκη να μη μπορεί να στείλει με προβολή της μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πανθρακικός που μέχρι τότε δεν είχε καταφέρει να απειλήσει στο ματς, στην πρώτη του οργανωμένη επιθετική προσπάθεια στο παιχνίδι «άγγιξε» το γκολ.

Ο Ντιγκινί βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ολιμπά, με το γκολκίπερ των γηπεδούχων να βγαίνει νικητής. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν, τελικά, το σκορ στο 36′ με το σουτ του Κουλιμπαλί μέσα από την περιοχή (1-0).

Την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς είχαν στο 65′ οι γηπεδούχοι, με τη διπλή μεγάλη επέμβαση του Αθανασιάδη στα σουτ των Τσουράκη και Γουνδουλάκη. Νέα σπουδαία επέμβαση έκανε ο Αθανασιάδης στο 74΄ στην προβολή του Τόρες, κρατώντας «ζωντανή» την ομάδα του Πανθρακικού στο ματς.

Κι ενώ οι Χανιώτες ήταν αυτοί που πίεζαν κι έχαναν τις ευκαιρίες, στο 78′ ο Πανθρακικός «άγγιξε» την ισοφάριση με το σουτ του Ντιγκινί να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, ο Μιλούνοβιτς είχε την «απάντηση» στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων και στο 84′ μετά από μπαλιά του Τετέ «έγραψε» το 2-0 και όλα είχαν τελειώσει.

Κίτρινες: Εμπόου, Ποτουρίδης, Μεχία