Με γκολ που πέτυχε ο Ντιγκινί στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πανθρακικός επικράτησε 1-0 του Πλατανιά στην Κομοτηνή, σε παιχνίδι για την εξ αναβολής 6η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα της Κρήτης αγωνίστηκε από το 59’ με δέκα παίκτες, καθώς ο Ιτούα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με εννέα, αφού στο 80’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Αγκιλέρα.

Πατήστε εδώ και δείτε το γκολ και τις καλύτερες σημαντικές του αγώνα

Ο Πλατανιάς μπήκε δυναμικά στον αγώνα και προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, όμως στάθηκε άτυχος. Μόλις στο 2’ ο Αγκιλέρα σημάδεψε το δοκάρι του Αθανασιάδη με κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους άργησαν να βρουν ρυθμό, ωστόσο ήταν τυχεροί αφού άνοιξαν το σκορ, στην πρώτη φάση που δημιούργησαν. Στο 17′ ο Ντιγκινί με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολίμπα και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Πανθρακικός στο 21’ είχε δοκάρι με τον Κάσες, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ισορρόπησε το ματς. Η ομάδα της Κρήτης απώλεσε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς στο 40’ ο Γκόμες πλάσαρε άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η δουλειά των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος έγινε πιο εύκολη. Στο 59ο λεπτό ο Ιτούα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη του Μαντάκη και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο 80ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα αποβλήθηκε ο Αγκιλέρα και έτσι ο Πλατανιάς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με εννέα παίκτες.

Πανθρακικός – Πλατανιάς 1-0 (Novasports 2)

Γκολ: 17′ Ντιγκινί

Κίτρινες κάρτες: Τσουμάνης, Παπαγεωργίου – Ιτούα, Μαχαμάτ

Κόκκινες κάρτες: 59′ Ιτούα, 80′ Αγκιλέρα

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μεχία, Τζάνης (83′ Αράμπα), Ντιγκινί, Κάσες (73′ Οκάτσι), Σερφά, Εμπόου, Τσουμάνης (68′ Παπαγεωργίου), Μπαϊκαρά, Λαδάκης, Ποτουρίδης.

Πλατανιάς: Ολίμπα, Δημήτρης, Αποστολόπουλος (71′ Τόρες), Ναζλίδης (79′ Φιγκέιρα), Μπανανά, Μαχαμάτ, Αγκιλέρα, Γκόμες (67′ Ζαραδούκας), Τσουράκης, Μενδρινός, Ιτούα.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης