Σε… υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Κηφισιά τον αγώνα της με τον Διαγόρα Ραχών Ικαρίας, που αγωνίζεται στην Α’ κατηγορία Σάμου.

Η ομάδα του Λέτο συνέτριψε την αντίπαλό της στο γήπεδο του Ταύρου με το «διαστημικό» 14-0 στο πλαίσιο του 2ου γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας, παίρνοντας με άνεση το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη που έχει καταγραφεί στον θεσμό και η 5η μεγαλύτερη ιστορικά, καθώς στην κορυφή της σχετικής λίστας παραμένουν το 24-2 με το οποίο είχε… διαλύσει ο ΟΦΗ τον Ολυμπιακό Ηρακλείου του 1964 και το 23-0 που είχε σημειώσει ο Απόλλων Σμύρνης επί της Νέας Μελανδίας το 1959.

Τέσσερα γκολ για την ομάδα του Σεμπαστιάν Λέτο σημείωσε ο Μάναλης (2′ πέν., 6′, 13′, 15′), χατ-τρικ πέτυχε ο Μίλερ (27′, 33′, 53′), δύο γκολ «έγραψε» ο Παντελίδης (47′, 58′) κι από ένα οι Μαζού (17′), Ρότσα (42′), Σόουζα (51′), Ζωνιός (57′) και Κυριόπουλος (67′).

Εύκολη νίκη πήρε η ΑΕΛ με 3-0 στην έδρα της Θύελλας Κατσικά, ενώ η Καβάλα αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (ήταν πίσω στο σκορ με 2-1), νίκησε με 4-2 εκτός έδρας της Δόξα Βώλακα. Η Παναχαϊκή χρειάστηκε την παράταση για να «λυγίσει» τον Ολυμπιακό Βόλου εκτός έδρας με 4-1 (1-1 κανονική διάρκεια), ενώ ο Διαγόρας επικράτησε της Κορίνθου με 5-4 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) και προκρίθηκε.

Ο 2ος γύρος του Κυπέλλου Ελλάδα στον οποίο μετέχουν οι Κυπελλούχοι των τοπικών ΕΠΣ που προκρίθηκαν απ’ τον 1ο γύρο και οι ομάδες της Super League 2 και της Γ’ Εθνικής, συνεχίζεται την Κυριακή με 20 αγώνες και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη (11/9, 13:30) με τον αγώνα ΑΕΡ Αφάντου-Νεα Ιωνία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας έχει ως εξής:

Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή 1-4 παρ. (1-1 κ.δ.)

Κόρινθος-Διαγόρας Ρόδου 4-5 πέν. (0-0 κ.δ. και παρ.)

Δόξα Βώλακα-Καβάλα 2-4

Θύελλα Κατσικά-ΑΕΛ 0-3

Διαγόρας Ραχών Ικαρίας-Κηφισιά 0-14

Εράνη Φιλιατρών-Θύελλα Καμαρίου 08/09 (12:00)

Αιγέας Πλωμαρίου-Απόλλων Ευπαλίου 08/09 (13:30)

Αναγέννηση Άρτας-Παλληξουριακός 08/09 (15:45)