Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο δοκάρια με τους Ελ Αραμπί και Λοβέρα, ενώ διαμαρτύρονται για γκολ που τους ακυρώθηκε και ζήτησαν και ένα πέναλτι.

Πατήστε εδώ και δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Στο 17΄ οι φιλοξενούμενοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο σκόρερ Σουντανί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα γι’ αυτή την φάση, ενώ έκαναν έντονα παράπονα και για την τελευταία φάση του πρώτου μέρους όπου ο Ελ Αραμπί βρέθηκε στο έδαφος, σε μία φάση που εξετάστηκε στο VAR.

Το β΄ μέρος ήταν σαφώς πιο δημιουργικό. Στο 52΄ ο Λύρατζης έβγαλε τη σέντρα και ο Σεμέδο με το στήθος παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ. Στο 62΄ οι Πειραιώτες έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία, καθώς η προσπάθεια του Λοβέρα σταμάτησε στο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ. Ο Λύρατζης έβγαλε τη σέντρα και ο Τόρες με κεφαλιά ανάγκασε τον Σα να κάνει μια σπουδαία επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός είχε δεύτερο δοκάρι στην αναμέτρηση, αυτή την φορά με τον Ελ Αραμπί. Στο 78΄ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Χριστοδουλόπουλος, για πρώτη φορά μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 88΄ ο Τσοκάνης έδιωξε σωτήρια το σουτ του Μπουχαλάκη.

Βόλος – Ολυμπιακός 0-0 (Novasports 2)

Γκολ:

68′ δοκάρι ο Ελ Αραμπί