Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου ο Ολυμπιακός κέρδισε την Κυριακή με 5-4 τον ΠΑΟΚ στην παράταση και κατέκτησε τον τίτλο στο πρωτάθλημα των Κ17 της Super League.

H απονομή του τίτλου στους «ερυθρόλευκους»

To παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό σε εξέλιξη με τον Δικέφαλο του Βορρά να προηγείται με 2-0 στο σκορ.

Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός, έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 2-2 στέλνοντας το παιχνίδι στη παράταση.

Και εκεί όμως έγιναν πράγματα και θαύματα, με τον Ολυμπιακό αρχικά να βρίσκει γκολ ολικής ανατροπής με τον Λίγδα για το 3-2 και τον ΠΑΟΚ να απαντά και να ισοφαρίζει σε 3-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης όμως οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα άλλες δύο φορές, με το γκολ του Τσομπάνη για το 5-4 στο 119′ να μην είναι αρκετό για τον Δικέφαλο.

Έτσι οι Ερυθρόλευκοι κατέκτησαν τον τίτλο του πρωταθλητή μετά από ένα απίθανο σε εξέλιξη τελικό που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στα του αγώνα το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό, με τις δυνατές μονομαχίες και τα πολλά λάθη να ξεχωρίζουν με τον ΠΑΟΚ να χτυπά στην τελευταία επίθεση και να ανοίγει το σκορ με τον Κεσίδη σε ένα γκολ που φέρει ευθύνη ο πορτιέρε του Ολυμπιακού, Κουρακλής.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Δικεφάλου, με τον Κεσίδη, από σκόρερ να… ντύνεται δημιουργός και τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0 με κεφαλιά του Καλαϊτζίδη στο 51′.

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός μη έχοντας άλλη επιλογή ρίσκαρε, ανέβασε τις γραμμές του και εκμεταλλευόμενος και τις αλλαγές του Δημήτρη Μαυρογενίδη, μείωσε αρχικά το σκορ με τον Κωστούλα στο 61′ με τον Λίγδα στο 81′ να κάνει το 2-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το 2-2 έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους με τον Λίγδα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να πετυχαίνει την ολική ανατροπή για το 3-2 με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή. Ο ΠΑΟΚ είχε κι αυτός… απάντηση ισοφαρίζοντας στο 103ο με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τσομπάνη.

Κι όμως, σαν σε… επανάληψη, ο Ολυμπιακός «χτύπησε» και πάλι στο ίδιο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης και με ένα εξαιρετικό γκολ του Κωστούλα, με τον Λιατσικούρα στο 110ο λεπτό να βρίσκει δίχτυα για το 5-3.

Ακόμα και τότε όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ που έκαναν κατάθεση ψυχής δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 5-4 με πλασέ του Τσομπάνη, ψάχνοντας ακόμα και την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Το τελικό 5-4 βρήκε τους Ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν την σπουδαία αυτή επιτυχία τους, σε ένα παιχνίδι που θα μνημονεύεται για χρόνια και αξίζουν συγχαρητήρια οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Πέτρος Τσιαπακίδης): Κατσαρός, Κούπενος (80′ Αβράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης, Σνάουτσνερ, Κεσίδης (72′ Τσομπάνης), Καλαϊτσίδης, Χατσίδης (114′ Βρύζας), Παπαγεωργίου, Ντούνγκα (88′ Μύθου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46′ Πλιώνης), Μουζακίτης (10′ Φίλης), Τουφάκης (65′ Λίγδας), Λιατσικούρας (111′ Πλις), Κωστούλας, Δαρβίρας (53′ Σούφκας), Πνευμονίδης (111′ Καρκατσάλης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46′ Πλιώνης), Μουζακίτης (10′ Φίλης), Τουφάκης (76′ Λίγδας), Λιατσικούρας (111′ Πλις), Κωστούλας, Δαρβίρας (53′ Σουφίκας), Πνευμονίδης (111′ Καρκατσάλης).

ΠΑΟΚ: Κατσαρός, Κούπενος (80′ Αβράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης, Σνάουτσερ, Κεσίδης (72′ Τσομπάνης), Καλαϊτζίδης, Χατσίδης (114′ Βρύζας), Παπαγεωργίου, Ντούνγκα (88′ Μύθου).

Πηγή: sdna.gr