Με σκόρερ τον Μανωλά και «φύλακα άγγελο» της εστίας του τον Ρομπέρτο, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης τη δεύτερη του νίκη στους φετινούς ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, κάνοντας έτσι σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Πειραιώτες, με τον Ισπανό γκολκίπερ να πιάνει τα… άπιαστα και τον κεντρικό αμυντικό να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά στο 13ο λεπτό, επικράτησαν με 1-0 της Μπενφίκα στο κατάμεστο «Καραϊσκάκη» και έφτασαν τους επτά βαθμούς, μένοντας μόνοι στη δεύτερη θέση.

Πρώτη του 3ου ομίλου με 10 βαθμούς είναι η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στην Άντερλεχτ.

(Το γκολ του Μανωλά)

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Ρομπέρτο κάτω από τα γκολπόστ και τους Σαλίνο, Μανωλά, Σιόβα και Χολέμπα να συνθέτουν την τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά.

Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Μανιάτης και Σάμαρης, με τον Γιαταμπαρέ να είναι στο δεξί άκρο της επίθεση, τον Φουστέρ στο αριστερό και τον Σαβιόλα να βρίσκετα σε ρόλο «δεκαριού» πίσω από τον Μήτρογλου.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα πήραν τα «ηνία», αρχίζοντας τις επισκέψεις τους στα καρέ του Ρομπέρτο.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας ωστόσο έδειξε από την αρχή ότι βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ, αποκρούοντας στο 5ο λεπτό το σουτ του Καρντόσο, ενώ τρία λεπτά αργότερα νίκησε σε τετ –α- τετ τον Μάρκοβιτς.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει αιφνιδιαστεί από το ξεκίνημα της Μπενφίκα, ωστόσο, όπως προαναφέραμε τον κράτησε… ζωντανό, ο Ρομπέρτο, καταφέρνοντας μάλιστα να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του στο ματς.

Στο 13ο λεπτό η ομάδα του Πειραιά κέρδισε κόρνερ και την εκτέλεση ανέλαβε ο Χολέμπας, ο οποίος τροφοδότησε τον Μανωλά, που, πηδώντας πιο ψηλά από όλους στην «καρδιά» της άμυνας της Μπενφίκα, έκανε το 1-0, βάζοντας… φωτιά στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Στη συνέχεια η ομάδα του Ζέσους προσπάθησε να αντιδράσει και άρχισε να πιέζει περισσότερο τον Ολυμπιακό, που προτίμησε να παίξει πιο συντηρητικά, ψάχνοντας την ευκαιρία για την αντεπίθεση.

Πάντως η οπισθοφυλακή των Πειραιωτών στα εναπομείναντα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους λειτούργησε αρκετά καλά κι έτσι η μόνη φάση που απειλήθηκαν οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν στο 27ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Λουιζάο σε κόρνερ του Πέρες έστειλε την μπάλα άουτ.

Ίδιο ήταν το σκηνικό του ματς και στο δεύτερο μέρος, το οποίο άρχισε με τον Ολυμπιακό να παρατάσσεται με μία αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μίτσελ απέσυρε τον Σαβιόλα και έβαλε τον Τσόρι, προκειμένου να αποκτήσει η ομάδα του ανάπτυξη και κυρίως δημιουργική σκέψη.

Η Μπενφίκα συνέχισε να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης το οποίο θα μπορούσε να είχε πετύχει στο 54ο λεπτό, αν ο Ρομπέρτο δεν έκανε ακόμη μία εξαιρετική απόκρουση, βγαίνοντας νικητής στο στο τετ-α-τετ με τον Σίλβιο.
Ο Μίτσελ βλέποντας τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα στο κέντρο του, προϊόντος της πίεσης της Μπενφίκα, ανακάτεψε την… τράπουλα βάζοντας στη θέση του Γιαταμπαρέ τον Εντινγκά, ο οποίος πήρε θέση στο κέντρο για να δώσει βοήθειες σε Σάμαρη και Μανιάτη.

Στη συνέχεια ο τεχνικός της ελληνικής ομάδας επέλεξε να περάσει αριστερό εξτρέμ τον Χολέμπας, αποσύροντας τον Φουστέρ για να παίξει ο Μπονγκ αριστερό μπακ.

Η Μπενφίκα συνέχισε να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε… καθίσει πίσω για να κρατήσει το υπερπολύτιμο 1-0.

Πάντως παρ΄ολη τη μαζική άμυνα χρειάστηκε ο Ρομπέρτο να δείξει και πάλι τα αντανακλαστικά του.

Ο Ισπανός γκολκίπερ, λες και ήθελε να πάρει το… αίμα του πίσω για το μοιραίο λάθος στο τέλος του αγώνα στο «Ντα Λουζ», που στέρησε τη νίκη από τον Ολυμπιακό, πραγματοποίησε ακόμη δύο σπουδαίες αποκρούσεις στο 78΄ (σε σουτ του Λίμα) και στο 88΄ (σε προσπάθεια του Τζούρισιτς) και κράτησε ανέπαφητην εστία του.

Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Σκόμινα βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη, που τον φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση στους «16».

Πάντως αν οι «ερυθρόλευκοι» καταφέρουν να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση ο Ρομπέρτο μία λαμπάδα ίσα με το μπόι του τη δικαιούται.

Ολυμπιακός-Μπενφίκα 1-0 NOVA 2)

Γκολ: 13′ Μανωλάς

Κίτρινες: Μάξι Περέιρα (Μπενφίκα), Μάτιτς (Μπενφίκα), Γιαταμπαρέ (Ολυμπιακός), Αμορίν (Μπενφίκα), Ρομπέρτο (Ολυμπιακός), Εντινγκά (Ολυμπιακός)

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Γιαταμπαρέ (58′ Εντινγκά), Φουστέρ (72΄Μπονγκ), Σαβιόλα (46′ Τσόρι), Μήτρολου

Μπενφίκα:
Αρτούρ, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Γκαράι, Σίλβιο, Αμορίμ, Γκαϊτάν, Μάτιτς, Πέρεζ, Καρντόσο (71′ Λίμα), Μάρκοβιτς (72′ Ντζουριτσιτς).

2ος όμιλος
Γιουβέντους-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (42΄ πεν. Βιντάλ, 65΄ Γιορέντε – 52΄ Ρονάλντο, 60΄ Μπέιλ)
Κοπεγχάγη-Γαλατασαράι 1-0 (6΄ Μπράατεν)

3ος όμιλος
Παρί Σεν Ζερμέν-Άντερλεχτ 1-1 (70΄ Ιμπραΐμοβιτς – 68΄ Ντε Ζέουβ)
Ολυμπιακός-Μπενφίκα 1-0 (13΄ Μανωλάς)

4ος όμιλος
Μάντσεστερ Σίτι-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 5-2 (3΄ πεν., 20΄ Αγουέρο, 30΄,51΄, 90+΄ Νεγρέδο – 45΄+, 71΄ πεν. Ντουμπιά)
Βικτόρια Πλζεν-Μπάγερν 0-1 (65΄ Μάντζουκιτς)

Το live του αγώνα:

Τέλος του αγώνα… O Oλυμπιακός πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την πρόκριση στους 16. Μεγάλος πρωταγωνιστής των Πειραιωτών ήταν αναμφίβολα ο Ρομπέρτο, που πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων, κρατώντας ζωντανό το συγκρότημα του Μίτσελ στο ματς.

85ο λεπτό: Κίτρινη στον Ρομπέρτο: Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρτο για καθυστέρηση.

80ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Μπενφίκα: Ο συγκλονιστικός απόψε, Ρομπέρτο αποκρούει επιθετική προσπάθεια των Πορτογάλων, κρατώντας ανέπαφη την εστία του

79ο λεπτό: Τρίτη και τελευταία αλλαγή της Μπενφίκα: Ο Καβαλέιρο περνάει στο παιχνίδι αντί του Αμορίμ.

Ο Τσόρι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη…

78ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για την Μπενφίκα: Οι Πορτογάλοι απειλούν με σουτ, ωστόσο ο Ρομπέρτο αποκρούει, κρατώντας τη νίκη για τους Πειραιώτες.

72ο λεπτό: Δεύτερη αλλαγή και για τον Ολυμπιακό: Ο Φουστέρ αφήνει τη θέση του στον Μπονγκ.

72ο λεπτό: Δεύτερη αλλαγή για την Μπενφίκα: Ο Τζούριτσιτς περνάει στη θέση του Μάρκοβιτς.

71ο λεπτό: Αλλαγή για την Μπενφίκα: Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Καρντόσο, που έχει τραυματιστεί και στη θέση του περνάει ο Λίμα.

58ο λεπτό: Ευκαιρία για την Μπενφίκα: Ο Γκαϊτάν πιάνει το σουτ από τα δεξιά της περιοχής, ωστόσο ο Ρομπέρτο έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο «φύλακας άγγελος» του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο

56ο λεπτό: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Μίτσελ αντικαθιστά τον Γιαταμπαρέ με τον Εντινγκά. O Mανιάτης όταν ο Ολυμπιακός επιτίθεται κινείται σαν δεξί εξτρέμ, ενώ όταν οι Πειραιώτες αμύνονται γίνεται το τρίτο αμυντικό χαφ.

54ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Μπενφίκα: Ο Σίλβιο βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ρομπέρτο, ωστόσο ο Ισπανός τερματοφύλακας ξελασπώνει σε ακόμη μία φάση τον Ολυμπιακό, αποκρούοντας την μπάλα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον γκολκίπερ των Πειραιωτών που έχει υψώσει… τείχος στην εστία του.

46ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για την Μπενφίκα: Ο Μάρκοβιτς απείλησε τον Ολυμπιακό με εναέριο βολέ, ωστόσο ο Ρομπέρτο απέκρουσε ενστικτωδώς με το πόδι, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Μίτσελ παρακολουθεί το ματς

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό:
Ο Σαβιόλα μένει στα αποδυτήρια και τη θέση του παίρνει ο Τσόρι.

Έναρξη του β’ μέρους…

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου: Οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο κρίσιμο παιχνίδι με τους Πορτογάλους. Η ομάδα του Μίτσελ, μετά τα πρώτα λεπτά που κινδύνεψε δύο φορές, παίζει περισσότερο συντηρητικά. Οι «ερυθρόλευκοι» προτιμούν να διαφυλάξουν πρωτίστως τα νώτα τους και να απειλήσουν με αντεπιθέσεις την Μπενφίκα.

42ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Αμορίμ: Ο ποδοσφαιριστής της Μπενφίκα αντικρίζει την κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

41ο λεπτό: Ευκαιρία για την Μπενφίκα: Μετά από κόρνερ o Καρντόσο βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή. και επιχείρησε να κάνει κάτι… κάτι σαν τακουνάκι. Πάντως τόσο η άμυνα των «ερυθρολεύκων» όσο και ο παίκτης της Μπενφίκα πρέπει να νόμιζαν ότι έχει δώσει οφ-σάιντ ο διαιτητής, κάτι που δεν ίσχυε.

38o λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Γιαταμπαρέ: Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού… κιτρινίζεται για σκληρό μαρκάρισμα.

37ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μάτιτς: Ο παίκτης της Μπενφίκα την αντικρίζει για μαρκάρισμα στον Σαβιόλα.

33ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μάξι Περέιρα: Ο άσος της Μπενφίκα έπεσε στο έδαφος, προσπαθώντας να ξεγελάσει τον διαιτητή και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα από τον Σκόμινα.

27ο λεπτό: Ευκαιρία για την Μπενφίκα: Ο Πέρες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λουιζάο έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Μία από τις πολλές μάχες στον χώρο του κέντρου

22ο λεπτό: Ευκαιρία για την Μπενφίκα:
 Ο Πέρες εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή του Ολυμπιακού, ωστόσο η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.

Οι Πορτογάλοι, μετά το γκολ που δέχτηκαν, προσπαθούν να πιέσουν ωστόσο η οπισθοφυλακή των Πειραιωτών απομακρύνει τους κινδύνους.

Ένα… κουβάρι οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά το γκολ του Μανωλά

13ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό:
Ο Χολέμπας εκτελεί το κόρνερ και ο Μανωλάς πηδάει πιο ψηλά από όλους στην «καρδιά» της άμυνας της Μπενφίκα και με κεφαλιά κάνει το 1-0.

11ο λεπτό: Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό: Ο Μήτρογλου κάνει ένα σουτ από τη μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Αρτούρ μπλοκάρει με ευκολία την μπάλα.

Ο Κώστας Μήτρογλου εν δράσει

8ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για την Μπενφίκα:
Ο Ισπανός γκολκίπερ σώζει για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό στο αποψινό ματς, καθώς νικάει τον Μαρκοβιτς μέσα στη μεγάλη περιοχή.

5ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για την Μπενφίκα: Ο Καρντόσο πιάνει κοντινό σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Ρομπέρτο είναι σε ετοιμότητα και αποκρούει.