O Oλυμπιακός συνέχισε το Σάββατο την ξέφρενη πορεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, προσθέτοντας στα… θύματά του και τον Πανθρακικό.

Η ομάδα του Μίτσελ, με τρία γκολ στο δεύτερη ημίχρονο, συνέτριψε με 4-1 το συγκρότημα του Μάντζιου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ματς της προσεχούς Τετάρτης κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Μανωλάς άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες, μόλις στο 21ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τέρμα του Ίγκορ στο 42′. Ο νεοεισελθών Κάμπελ στο 53′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό, που πέτυχε ακόμη δυο γκολ με τους Σάμαρη (58′) και Σαβιόλα (88′).

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» με τα τέσσερα γκολ κόντρα στον Πανθρακικό ισοφάρισε το καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα που κρατούσε από την εποχή του Μπούκοβι.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ολυμπιακός αν και επιχείρησε να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας από την αρχή του αγώνα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και είχε κάποια κενά διαστήματα.

Στα παραπάνω σίγουρα έπαιξαν ρόλο οι πολλές αλλαγές που έγιναν στο βασικό σχήμα των Πειραιωτών, προκειμένου να πάρουν «ανάσες» κάποιοι διεθνείς παίκτες του, καθώς ω γνωστόν ακολουθεί ο κρίσιμος αγώνας της προσεχούς Τετάρτης με την Παρί στη Γαλλία.

Παρ’ όλα αυτά οι Πειραιώτες εκμεταλλευόμενοι μία στημένη φάση κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 21ο λεπτό, με τον Μανωλά να χρίζεται σκόρερ.

Ο κεντρικός αμυντικός των Πειραιωτών, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάμαρη από τα αριστερά με εντυπωσιακό άλμα στην «καρδιά» της άμυνας του Πανθρακικού, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουτσόπουλου, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Μίτσελ.

Στη συνέχεια ο Πανθρακικός προσπάθησε να αντιδράσει και να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να το πετύχει στο 29’, όταν ύστερα από λάθος γύρισμα του Μπονγκ και άσχημο διώξιμο του Ρομπέρτο η μπάλα κατέληξε στον Μπαϊκαρά, που σούταρε ελάχιστα άουτ προ κενής εστίας.

Πάντως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το 1-1 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου. Στο 42ο λεπτό, μετά από εξαιρετικά οργανωμένη επίθεσή τους ο Κάσες γύρισε στον άξονα, ο Τζάνης βρήκε δεξιά τον Ίγκορ και ο Βραζιλιάνος με πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε, αναγκάζοντας τον Ρομπέρτο να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με μία αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο καθώς τη θέση του τραυματία Τσόρι πήρε ο MVP του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, ο Κάμπελ.

Ο άσος των Πειραιωτών μάλιστα κατάφερε να χριστεί σκόρερ λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, με ένα τυχερό αλλά εξίσου εντυπωσιακό γκολ.

Πιο συγκεκριμένα, στο 53΄ ο Βάις σέντραρε από αριστερά, και ο Κάμπελ, όντας κοντά στην τελική γραμμή έπιασε μια κεφαλιά και από λάθος του Κουτσόπουλου η μπάλα, αφού διέγραψε περίεργη τροχιά, κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Πανθρακικού.

Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογική ώθηση στους Πειραιώτες που πήραν «αέρα» δύο τερμάτων πέντε λεπτά αργότερα με τον Ανδρέα Σάμαρη, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-1, ανοίγοντας παράλληλα… λογαριασμό με τον Ολυμπιακό.

Στο 70’ ο Ρομπέρτο έδειξε την κλάση του αποκρούοντας το εν κινήσει σουτ του Παπαγεωργίου, ενώ πέντε λεπτά αργότερα πέρασε στο ματς ο Μιγκέλ Τόρες, καταγράφοντας την πρώτη εμφάνισή του με τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε στην επίτευξη κι ενός τέταρτου γκολ.

Αυτό προήλθε από τα πόδια του Χαβιέ Σαβιόλα, ο οποίος μετά από υποδειγματική πάσα του Σάμαρη, με πλασέ νίκησε τον Κουτσόπουλο, γράφοντας το τελικό 4-1.

Πανθρακικός-Ολυμπιακός 1-4

Γκολ: 21′ Μανωλάς (Oλυμπιακός), 42′ Ίγκορ (Πανθρακικός), 53′ Κάμπελ (Oλυμπιακός), 58′ Σάμαρης (Oλυμπιακός), 88′ Σαβιόλα (Oλυμπιακός)

Κίτρινες: Ιγκόρ (9′, Πανθρακικός), Μπαϊκαρά (29′, Πανθρακικός), Τριανταφύλλου (38′, Πανθρακικός), Παπαγεωργίου (58′, Πανθρακικός), Σαρακατσάνος (83′, Πανθρακικός), Ζεκίνια (86′, Πανθρακικός)

Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Κουτσόπουλος, Σαρακατσάνος, Παπαγεωργίου, Ζος, Χρήστου, Ντιόγκο, Τριανταφύλλου, Μπαϊκαρά, Κάσες (67′ Ζεκίνια), Τζάνης, Ίγκορ.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Παπάζογλου, Μπονγκ, Παπαδόπουλος, Μανωλάς (75′ Tόρες), Σάμαρης, Εντιγκά, Βάις (62′ Μασάντο), Φουστέρ, Τσόρι (46′ Κάμπελ), Σαβιόλα.