Mε τον Βίκτορ Σάντσεθ στον πάγκο του για τελευταία φορά ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Μπεσίκτας στο μεταξύ τους φιλικό που διεξήχθη στην Τουρκία.

Στο πρώτο μέρος αρκετά ήταν τα νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα των Πειραιωτών, που κατάφεραν να απειλήσουν για πρώτη φορά  στο 39ο λεπτό, όταν ο Μπουχαλάκης έβγαλε τη σέντρα από εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα από την κεφαλιά του Μποτία κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Η Μπεσίκτας μπήκε στη θέση του… οδηγού στο σκορ, 12 λεπτά μετά την έναρξη του β` ημιχρόνου. Από το ολέθριο λάθος του Βούρου, ο Σισμάνογλου που είχε μπει ως αλλαγή στο 46` κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Λεάλι.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Πάρντο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν κάκιστο σε τετ α τετ με τον Μπόικο, με αποτέλεσμα να χαθεί ένα «σίγουρο» γκολ.

Ο Ολυμπιακός «έψαξε» την ισοφάριση, την οποία θα μπορούσε να είχε πετύχει τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90΄, όμως η βολίδα του Ιντέγε στην κίνηση, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ:
Μπόικο, Μπεκ, Μαρσέλο, Νέσιπ, Τόσιτς, Ατίμπα, Τολγκάι, Όγκουζχαν, Φρέι, Ολτσάι, Τσενκ. Αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι Αντριάνο, Κουαρέσμα, Σισμάνογλου.