Στην ανωτερότητα της Μπάγερν Μονάχου υποκλίθηκε την Τρίτη ο Ολυμπιακός ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 σκορ από τους πανίσχυρους Βαυαρούς στην «Αλιάνζ Αρίνα», για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο 20λεπτο ήταν εφιαλτικό για τους Πειραιώτες, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 μετά τα γκολ των Κόστα (8′), Λεβαντόφσκι (16′), Μίλερ (20′) με τον Κομάν στο 69′ να βάζει το κερασακι στην τούρτα για το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα, που είχε και δοκάρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μίλερ.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας, οι οποίοι σημειωτέον «σφράγισαν» την πρωτιά στον όμιλο, έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 53ο λεπτό, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπαντστούμπερ για ανατροπή στον Ιντέγε.

Πάντως παρά αυτή την ήττα τίποτα δεν αλλάζει για τον Ολυμπιακό όσον αφορά το θέμα της πρόκρισης στην επόμενη φάση, καθώς η ομάδα του Σίλβα στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Άρσεναλ (νίκησε 3-0 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ) στο «Καραϊσκάκη» θέλει έναν βαθμό για να πάρει αυτή το πολυπόθητο δεύτερο εισιτήριο.

Θα πρέπει πάντως να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός προκρίνεται ακόμη κι αν χάσει με 1-0 ή 2-1, καθώς στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 3-2 στο Λονδίνο. Αν δε η Άρσεναλ νικήσει σημειώνοντας περισσότερα από δύο γκολ προκρίνεται αυτή λόγω της καλύτερης διαφοράς τερμάτων στον όμιλο.

Ο Μάρκο Σίλβα γνώριζε πολύ καλά τι περιμένει την ομάδα του στο άντρο των Βαυαρών και γι’ αυτόν τον λόγο άφησε τον Φορτούνη στον πάγκο, βάζοντας βασικό τον Καμπιάσο για να πλαισιώσει στον άξονα τους Μιλιβόγιεβιτς και Κασάμι.

Πάντως το ματς… στράβωσε από νωρίς για τους πρωταθλητές Ελλάδας και εδώ που τα λέμε δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Ο λόγος δεν είναι άλλος από το γεγονός ότι με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου η ομάδα του Πειραιά έχανε ήδη 3-0.

Βλέπετε, οι Βαυαροί φρόντισαν να αποδείξουν από νωρίς την ανωτερότητά τους και το ότι είναι ίσως η πιο φορμαρισμένη αυτή τη στιγμή ομάδα της Ευρώπης. Έτσι, κυριαρχώντας από την πρώτη στιγμή στον αγωνιστικό χώρο μόλις στο 8′ άνοιξαν το σκορ.

Ο Ρομπέρτο απέκρουσε το σουτ του Μπόατενγκ, ωστόσο στην επαναφορά ο Κόστα με σουτ έκανε το 1-0, πριν ακολουθήσουν ακόμη δύο γκολ σε διάστημα 12 λεπτών για τους γηπεδούχους.

Πιο συγκεκριμένα, στο 16′ ο Λεβαντόφσκι από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 και  τέσσερα λεπτά (20′) μετά από κεφαλιά-πάσα του Ρόμπεν, ο Μίλερ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του η οποία καθάρισε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες.

Όπως γίνεται συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, στη συνέχεια πέφτει ο ρυθμός και αυτό συνέβη και με την Μπάγερν, πολύ περισσότερο όταν είδε στο 32’ τον Ρόμπεν να τραυματίζεται και να αποχωρεί.

Σε όλο το α’ ημίχρονο, μόνο μια φορά η ελληνική ομάδα έκανε αισθητή την παρουσία της κι αυτή με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγειβιτς, που πάντως δεν ανησύχησε τον Νόιερ.

Λίγα λεπτά μετά το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (53′), ο Ολυμπιακός βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν ο Ιντέγε έφυγε μπροστά και ο Μπαντστούμπερ που τον ακολουθούσε, τον γκρέμισε λίγο πριν μπει στην περιοχή.

Ο διαιτητής έκρινε πως ο Νιγηριανός φορ ήταν σε προφανή θέση για γκολ και δίνοντας το φάουλ απέβαλε τον Γερμανό αμυντικό.  Αυτό επέφερε και την αντικατάσταση του Λεβαντόφσκι από τον Γκουαρντιόλα για να μπει ο Μπενατιά, ωστόσο δεν επέφερε αλλαγή στην γενική εικόνα του αγώνα.

Αφού στο 58′ ο Κόστα ξεχύθηκε μόνος μπροστά, αλλά τον σταμάτησε ο Ρομπέρτο και αφού στην επόμενη φάση ο Ιντέγε από εξαιρετική θέση σούταρε ψηλά άουτ, ήρθε στο 70′ και από κεφαλιά-πάσα του Μίλερ, ο Κομάν με νέα κεφαλιά να κάνει το 4-0.

Ουσιαστικά εκεί τέλειωσε το ματς, αφού τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν διαδικαστικά και μόνο η τελευταία φάση σημαδεύτηκε από το σουτ στο δοκάρι που είχε ο Μίλερ.

Μπάγερν Μονάχου-Ολυμπιακός 4-0

Γκολ: 8′ Κόστα,16′ Λεβαντόφσκι, 20′ Μίλερ, 69′ Κομάν

Κίτρινες: Μπόατενγκ-Μιλιβόγεβιτς

Κόκκινες: 53′ Μπαντστούμπερ

Μπάγερν: Νόιερ, Λαμ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Μπαντστούμπερ, Κόστα (72′ Μαρτίνεθ), Βιδάλ, Κομάν, Ρόμπεν (33′ Κίμιχ), Μίλερ, Λεβαντόφσκι (56′ Μπενατιά).