Ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς πρόσθεσε στη συγκομιδή του ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο «Άγιαξ» της Ηπείρου, στο ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο του, επιβλήθηκε το Σάββατο με 2-1 του ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες» κι έφτασε τους 17 βαθμούς, μένοντας μόνος του στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τόμας Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός άσος πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του  στο 63′ με κεφαλιά ενώ έδωσε την ασίστ στον Τσουκαλά, ο οποίος σκόραρε με τον ίδιο τρόπο στο 73′. Το τέρμα, με το οποίο μείωσαν οι Ηρακλειώτες το σημείωσε ο Μακουκούλα στο 83′.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, δημιουργώντας τις πρώτες καλές ευκαιρίες στο ματς στο διάστημα 15’ με 17΄, όταν αρχικά ο Μακρής δεν πρόλαβε να κάνει προβολή στην κεφαλιά-πάσα του Παπάζογλου και με την κεφαλιά του Τριποτσέρη, που δεν βρήκε στόχο.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και είχαν την πρώτη καλή τους στιγμή στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με το σουτ του Κοροβέση έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σάκη Τσιώλη μεταμορφώθηκε από την είσοδο του Τσάβες και «άγγιξε» το 1-0 στο 59ο λεπτό με τον Ντε Βινσέντι, που αστόχησε ελάχιστα με κεφαλιά στη σέντρα του Ίλιτς.

Ο Αργεντινός άσος πάντως τέσσερα λεπτά αργότερα κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στον Άγιαξ της Ηπείρου, καθώς βγαίνοντας σαν «κρυφός» σέντερ φορ, πέτυχε το πρώτο τέρμα του μετά τα περυσινά πλέι οφ με κεφαλιά.

Οι Ηρακλειώτες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 71΄, με τον Παπάζογλου να αστοχεί από πλεονεκτική θέση και το «πλήρωσαν» δύο λεπτά αργότερα, όταν σε φάουλ του Ντε Βισνέντι ο Τσουκαλάς με το τρίτο φετινό γκολ του έκανε το 2-0.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο ΟΦΗ στα εναπομείναντα λεπτά ήταν να μειώσουν με τον Μακουκούλα, ο οποίος σκόραρε ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγώνα, στο 83ο λεπτό.

ΠΑΣ Γιάννινα (Τσιώλης): Βελλίδης, Βίλα, Λίλα, Κολοβέτσιος, Ίλιτς (87′ Μπέριος), Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Κοροβέσης (81′ Στρούνα), Τζημόπουλος, Ντάσιος (46′ Τσάβες), Ντε Βινσέντι

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Δασκαλάκης, Τριποτσέρης, Ζόρο, Παπάζογλου, Κάλαϊτζιτς (81′ Μακουκούλα), Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης (69′ Νιμάνι), Φραγκουλάκης (57′ Κουτσιανικούλης), Μακρής, Μιλιάζες, Στάθης