Ο ΟΦΗ «εξαργύρωσε» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το «διπλό» επί του Βόλου, πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος. Στην επανέρναρξη της Super League η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική της έδρας της, επικράτησε 3-2 του Άρη σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Οι Κρήτες προηγήθηκαν 2-0, με το πέναλτι του Γιουνγκ στο 21′, την κεφαλιά του Λαμπρόπουλου στο 57′, αλλά ο Μορόν με πέναλτι στο 68΄ μείωσε σε 2-1. Στο 82′ ο Σαλσέδο φάνηκε να καθαρίζει το ματς για τους γηπεδούχους (3-2), αλλά με νέο πέναλτι, ο Μορόν διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 88′.

Με τη δεύτερη σερί νίκη του ο ΟΦΗ ξεπέρασε στη βαθμολογία τον σημερινό του αντίπαλο, τον οποίο παράλληλα υποχρέωσε στην πρώτη εφετινή του ήττα. Το γκολ-πέναλτι του Μορόν στο 68′ απλά μείωσε προσωρινά το σκορ!

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 11′ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Γιουνγκ να αστοχεί από πολύ κοντά. Συνέχισαν να πιέζει η ομάδα του Δέλλα και στο 18΄ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Νους από τον Μοντόγια.

Ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε την παράβαση και στο 21′ ο Γιουνγκ νίκησε τον Κουέστα για το 1-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι αξιοποίησαν την επιθετικότητά τους. Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού συνεχίστηκε, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να κυνηγούν τις φάσεις.

Ο Άρης προσπάθησε να συνέλθει μετά το γκολ που δέχτηκε και να βγει στην επίθεση για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν άριστα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Μάλιστα, στο 39′ ήταν αυτοί που είχαν άλλη μία καλή στιγμή, μετά τη συνεργασία, Νους-Φούντα και το σουτ του τελευταίου να απομακρύνει ο Κουέστα, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους.

Με τον Άρη να μην έχει άλλη επιλογή από το να επιτεθεί για να βρει το γκολ της ισοφάρισης ξεκίνησε το β΄ μέρος. Ο Μορόν στο 50′ νικήθηκε από τον Χριστογεώργο, ενώ ένα λεπτό μετά η κεφαλιά του Ισπανού έφυγε άουτ.

Κι ενώ στο 55΄ οι Θεσαλονικείς απείλησαν και πάλι με τον Μορόν, κόντρα στη ροή του ματς, ο ΟΦΗ έκανε το 2-0 και πήρε ξεκάθαρο προβάφισμα για τη δεύτερη εφετινή του νίκη.

Από στημένη φάση, στο 57′, και το φάουλ που εκτέλεσε ο Σενγκέλια, η μπάλα πήγε…συστημένη στο κεφάλι του Λαμπρόπουλου, ο οποίος έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου, όμως, δεν «παρέδωσε τα όπλα», καθώς «ξαναμπήκε» πολύ γρήγορα στο παιχνίδι. Στο 66′ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα χτύπησε στο υψωμένο χέρι του Χατζηθεοδωρίδη και ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε αμέσως πέναλτι. Ο Μορόν ήταν εύστοχος, δύο λεπτά μετά και με το 2-1 το ματς «πήρε φωτιά».

Μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 έχασε ο Άρης στο 72΄, με την κεφαλιά του Φαμπιάνο να περνά λίγο άουτ. Κι ενώ πίεζαν στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι για να «σώσουν την παρτίδα», σε μία ξαφνική τους αντεπίθεση οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο γκολ.

Καλύτερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να ονειρευτεί ο Έντι Σαλσέδο (δανεικός από την Ίντερ), καθώς 10 λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι σκόραρε στο 82′ με δυνατό σουτ από ασίστ του Σενγκέλια (δεύτερη στο ματς) κι αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα (3-1).

Ούτε αυτή την φορά, όμως, είχε τελειώσει το παιχνίδι, καθώς ο Χατζηθεοδωρίδης υπέπεσε σε νέο πέναλτι (ανέτρεψε τον Μορόν), το οποίο υποδείχθηκε με το VAR και ο Ισπανός ήταν ξανά εύστοχος για να γράψει το 3-2 στο 88′.

Κοντά στο 3-3 έφτασε ο Άρης στο 90’+4 με τον Σαμόρα να κάνει την προβολή, ωστόσο, ο Χριστογεώργος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ.

ΟΦΗ – Άρης 3-2 (Cosmote Sport 1)

Γκολ: 20′ πεν. Γιουνγκ (ΟΦΗ), 57′ Λαμπρόπουλος (ΟΦΗ). 68′ πεν. Μορόν (Άρης), 82′ Σαλδίσο (ΟΦΗ), 88′ πεν. Μορόν (Άρης)

Κίτρινες κάρτες: Νους, Μπαΐνοβιτς, Αποστολάκης – Νταρίντα, Μορόν

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Αποστολάκης (78′ Κουτεντάκης), Μπαΐνοβιτς, Νους (73′ Σαλσίδο), Φούντας (73′ Μπάκιτς), Σενγκέλια (90’+1 Σενγκέλια), Γιουνγκ (90’+1 Καραχάλιος).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (73′ Βέλεθ), Μοντόγια, Σιφουέντες (89′ Σαμόρα), Νταρίντα (64′ Μόντσου), Σίστο (64′ Φετφατζίδης), Γκαρθία, Ντιαντί (46′ Σαβέριο), Μορόν.