Η εθνική ομάδα Νέων της Βενεζουέλας προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U-20 που διεξάγεται στη Νότια Κορέα, επικρατώντας 4-3 στα πέναλτι της Ουρουγουάης. Η φιναλίστ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του 17χρονου Σόσα. Η «Σελέστε» προηγήθηκε στο 20΄ με πέναλτι του Νίκολας ντε λα Κρους.

Η Βενεζουέλα θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Αγγλία, που νίκησε 3-1 την Ιταλία με ανατροπή. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν στο 2’ με τον Ορσολίνι, όμως Ντομινίκ Σολάνκε με δύο γκολ στο 66΄ και το 88΄ έκανε την ανατροπή για τα «λιοντάρια». Ενδιάμεσα σκόραρε και ο Αντεμόλα Λούκμαν (77΄).

Έτσι, στον τελικό της Κυριακής η Αγγλία του Πολ Σίμπσον θα αντιμετωπίσει τη Βενεζουέλα, ενώ οι νεαροί «Ατζούρι» θα παίξουν για την 3η θέση εναντίον της Ουρουγουάης.