Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Τσέλσι, οι οποίες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 0-0 στο Old Traford στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Αγγλικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου.

Ο Ντέιβιντ Μόιες και οι παίκτες του διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Λάμπαρντ στο 61ο λεπτό (σουτ του Κλέβερλι), οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν καλύτεροι των «μπλε» αλλά η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν, ως συνήθως, υποδειγματική και δεν επέτρεψε τη δημιουργία πολλών κινδύνων μπροστά από την εστία του Τσεχ.

Η Τσέλσι παρατάχθηκε με επιθετικό τον Σούρλε, ως εκ τούτου λοιπόν δεν θα μπορούσε εκ των πραγμάτων να εγείρει ιδιαίτερες αξιώσεις μπροστά. Στην απέναντι περιοχή οι Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ και Βαλένσια κινούνταν διαρκώς και άλλαζαν θέσεις, όμως δεν κατόρθωναν να βρουν χώρο για να περάσουν την μπάλα στον Φαν Πέρσι, που ήταν εγκλωβισμένος απέναντι στο εξαιρετικό δίδυμο στόπερ των Κέιχιλ και Τέρι.

Κάποια σουτ του Όσκαρ δεν ανησύχησαν τον Ντε Χέα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο η Γιουνάιτεντ είχε να επιδείξει ένα ωραίο αριστερό σουτ του Φαν Πέρσι στο 23΄ και μια άστοχη προσπάθεια του Κλέβερλι στο 38΄.

«Ίδια γεύση» και στην επανάληψη, με το δεξί σουτ του Γουέλμπεκ στο 56΄ να μην απειλεί ιδιαίτερα τον Τσεχ και τους συμπαίκτες του να δοκιμάζουν συχνά την προσπάθεια εκτός περιοχής, πολύ απλά επειδή δεν μπορούσαν να πατήσουν μέσα σε αυτή. Μοιραία λοιπόν η δημιουργία υπήρξε είδος εν ανεπαρκεία, παρά το γρήγορο ρυθμό και απολύτως φυσιολογικά το 0-0 ήρθε να απεικονίσει ανάγλυφα τα όσα διαδραματίστηκαν στο «Θέατρο των Ονείρων».

Επιμέλεια: Παύλος Κιρκασίδης