Με έναν πολύτιμο βαθμό, στην προσπάθεια που καταβάλλει για την παραμονή στη Super League, έφυγε το Σάββατο από το «Θ. Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου ο Λεβαδειακός, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της πρεμιέρας των πλέι άουτ της Super League.

Οι Βοιωτοί μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν στο παιχνίδι με γκολ του Νίκα στο 48΄, ωστόσο ο Μπάκιτς απέτρεψε την ήττα για την ομάδα του με το τέρμα που σημείωσε στο 73ο λεπτό.

Μοιρασμένες ήταν ευκαιρίες για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να απειλεί την εστία του Γκροφ με κεφαλιά στο 15΄ και τον Λεβαδειακό να αγγίζει το 1-0 με τον Πασαλίδη δέκα λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη οι Βοιωτοί ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, όταν στο 48ο λεπτό ο Γιαννιώτας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Νίκας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο, ο ΟΦΗ ήλεγξε την κατοχή στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και στο 73΄ ισοφάρισε με τον Μπάκιτς, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πασαλίδης, Νέιρα, Μεγιάδο – Βινίσιους, Γκροφ

ΟΦΗ (Βλάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (64′ Περέα), Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (64′ Νέιρα), Τοράρινσον, Μπάκιτς (80′ Γκρόνινγκ), Ντίκο, Μπαλογιάννης (72′ Μπιφουμά)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ((Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Παζ (53′ Ντεντάκης), Λιάγας, Χαμόντ, Μεχία (84′ Μπελμόντ), Παναγιώτου, Νίκας (85′ Τορό), Σαχπεκίδης (85′ Σκβάρκα), Γιαννιώτας (53′ Γερεμέγεφ)