Ο Λεβαδειακός έγινε η δεύτερη ομάδα της Super League, μετά τον ΠΑΣ Γιάννινα που έπεσε θύμα έκπληξης στη φάση των «32» του Κυπέλλου Ελλάδας από ομάδα μικρότερης κατηγορίας.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν ναι μεν με 3-2 σκορ του Αστέρα Μαγούλας την Τετάρτη στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας, ωστόσο έχασαν το εισιτήριο, λόγω της νίκης των φιλοξενούμενων με 2-1 στο πρώτο ματς.

Το φινάλε στο παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά, καθώς κρίθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον γκολκίπερ του Αστέρα, Αλέξανδρο Κασμερίδη να πετυχαίνει το γκολ που χάρισε στην ομάδα την πρόκριση.

Ο νεαρός τερματοφύλακας, που σημειωτέον αγωνίστηκε στους Βοιωτούς, είχε προωθηθεί σε κόρνερ και, όντας στην «καρδιά» της άμυνας του Λεβαδειακού, έπιασε την κεφαλιά, μειώνοντας σε 3-2, σκορ που έγειρε την πλάστιγγα της πρόκρισης υπέρ του συλλόγου από τη Μαγούλα.

Οι γηπεδούχοι στο 25′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με σουτ του Ορτέγκα, ενώ στο 47′ πήραν σκορ πρόκρισης, με τον Ροτζέριο να νικάει τον Κασμερίδη και να διπλασιάζει το προβάδισμα των Βοιωτών.

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας στο 83′ με τον Νόνη, ωστόσο οι παίκτες του Καραγεωργίου απάντησαν παίρνοντας εκ νέου σκορ πρόκρισης τρία λεπτά μετά, με τέρμα του Μπούστο.

Πάντως όπως προαναφέραμε ο Αστέρας Μαγούλας… χτύπησε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κασμερίδη να μειώνει σε 3-2, δίνοντας στον Αστέρα μια ιστορική πρόκριση.