Σημαντική νίκη που την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε το Σάββατο η Skoda Ξάνθη κόντρα στον Λεβαδειακό.

Οι Ακρίτες συνέτριψαν με 4-1 τους Βοιωτούς στα «Πηγάδια», στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία τους.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Εστέμπαν Σολάρι, που επέστρεψε στα γκολ «χτυπώντας» δύο φορές (3΄, 49΄ πέναλτι).

Για την ομάδα του Κεχαγιά σκόραραν επίσης οι Νικολά Μαρέν (πεν. 84΄) και Καρίμ Σολτάνι (86΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει στο 75΄ ο Γεωργίου.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το παιχνίδι άρχισε με γκολ από τα… αποδυτήρια για την ομάδα της Θράκης, όταν στο 3ο λεπτό ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε λάθος στην αμυντική γραμμή του Λεβαδειακού και γύρισε στον επερχόμενο Σολάρι, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ένα καλό σουτ του Μάνταλους (5΄) κι άλλο ένα του Ροτζέριο (10΄) πέρασαν λίγο άουτ, σε ένα παιχνίδι που είχε αποκτήσει ρυθμό από νωρίς, χάρις στο γκολ του Αργεντινού.

Στο 25΄ ο Κυριακίδης απέκρουσε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Καπό, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία η Ξάνθη στο 33΄: ο Μουλόπουλος στη μικρή περιοχή γύρισε την μπάλα με το στήθος στον Στρατηλάτη, χωρίς να βλέπει, ο Σολτάνι μπήκε στη φάση και σούταρε αλλά η έγκαιρη έξοδος του τερματοφύλακα των Βοιωτών απέτρεψε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε κατά τρόπο πανομοιότυπο με το πρώτο μισό του αγώνα, δηλαδή με γκολ για την Ξάνθη. Στο 47ο λεπτό ο Κώτσιος ανέτρεψε καθαρά στην περιοχή τον Κάλβο, ο Σπάθας έδειξε τα 11 μέτρα και ο Σολάρι με ψύχραιμο χτύπημα ξεγέλασε τον Στρατηλάτη για το 2-0 στο 49΄. Οι «πράσινοι» είχαν πια πολύ δύσκολο έργο αλλά προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 54΄ το σουτ του Μιλοσάβλιεφ έφυγε ελάχιστα άουτ, για κάνει το 2-1 με κεφαλιά ο προωθημένος Γεωργίου στο 75ο λεπτό.

Η αγωνιστική έκλαμψη του Λεβαδειακού δεν είχε πάντως συνέχεια, αφού η Ξάνθη σκόραρε άλλα δύο γκολ ως τη λήξη για να μετατρέψει σε «περίπατο» μια νίκη που φαινόταν ότι θα κατακτηθεί με άγχος. Στο 84ο λεπτό ο Μαρέν αποδείχθηκε επίσης ψύχραιμος και εύστοχος από την «άσπρη βούλα», για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Σολτάνι στο 86΄ από λάθος του Μουλόπουλου.

Κίτρινες: Φλίσκας – Βαρέλα, Λυκογιάννης, Ορτέγκα