Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν το Σάββατο στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας ο Λεβαδειακός και ο Παναιτωλικός, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0), για τη 12η αγωνιστική της Super League.

Οι δύο ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο εν τέλει… δίχτυα δεν κουνήθηκαν, κι έτσι οι δύο μονομάχοι αρκέστηκαν στη μοιρασιά.

Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήταν το δοκάρι του Μιλοσάβλιεφ, ενώ στον αντίποδα οι Αγρινιώτες «άγγιξαν» το γκολ με τον Βιγιαφάνες, ωστόσο ο Σηφάκης απέτρεψε το γκολ με εξαιρετική διπλή επέμβαση.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από μία χαμένη ευκαιρία είχαν οι δύο ομάδες στο α` ημίχρονο. Στο 8′ απείλησε ο Παναιτωλικός όμως από το σουτ του Μαρτίνες πάνω στην κίνηση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σηφάκη. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Κονέ εκτέλεσε φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής και ο Βούκσεβιτς έκανε την προβολή στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το ματς πήρε «φωτιά» στο δεύτερο 45λεπτο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ένα γκολ που θα τους χάριζε τη νίκη. Στο 48′ από την προβολή του Ορτέγκα από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερο δοκάρι του Ράφαελ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Άλβες έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 59′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι, όμως ο Σηφάκης είπε δύο φορές «όχι». Αρχικά απέκρουσε στο ψιλοκρεμαστό πλασέ του Βιγιαφάνες, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα και ενώ η μπάλα είχε διαγράψει τροχιά προς τα δίχτυα του, με νέα «γροθιά» ακριβώς πάνω στη γραμμή, την έστειλε κόρνερ.

Στο 76ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όμως το σουτ του Μιλοσάβλιεβ σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Ράφαελ. Ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μαλεζά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κίτρινες: Κονέ, Μαχαίρας, Κώτσιος – Εντζεγκέλε, Φωτάκης, Μπεχαράνο, Μύγας