Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-0 του Λεβαδειακού στη Βοιωτία και έφτασε τους 9 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Super League, μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Το 1-0 πέτυχε στο 16’ ο Σαβιόλα με πέναλτι, στο 70’, στο 89’ και στο 90’ ο Μήτρογλου πέτυχα χατ-τρικ, ενώ ενδιάμεσα σκόραρε και ο Βάις. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και δύο δοκάρια με τον Κάμπελ στο 5’ και το 55’.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από την αρχή και μόλις στο 5ο λεπτό, ο Κάμπελ από το ύψος του πέναλτι «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Πρζιρόβσκι. Στο 16΄ ο Σαβιόλα ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Λαμπρόπουλο, ο διαιτητής Τοπούζης καταλόγισε πέναλτι και ο Αργεντινός το αξιοποίησε ανοίγοντας το σκορ. Στη συνέχεια και ως το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι «ερυθρόλευκοι» στο 55΄, με τον Κάμπελ ξανά να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά τη μπάλα να βρίσκει πάλι στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Ο Μίτσελ πέρασε στον αγώνα τον Μήτρογλου, αναζητώντας το δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη, και ο διεθνής φορ τον δικαίωσε, καθώς στο 70΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Φουστέρ, πέτυχε με κεφαλιά το 2-0 και διευκόλυνε το έργο του Ολυμπιακού. Δύο λεπτά αργότερα, μάλιστα, ο Μήτρογλου προσπάθησε να σκοράρει ξανά με κεφαλιά, ο Πρζιρόβσκι απέκρουσε και στη συνέχεια το γυριστό σουτ του Σαβιόλα πέρασε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά ο Λεβαδειακός… κατέρρευσε και οι πρωταθλητές πέτυχαν ακόμη τρία γκολ: στο 85΄ με σουτ του Βάις μέσα από την περιοχή, στο 89΄ με πλασέ του Μήτρογλου μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Φουστέρ και στο 90΄ με τον ίδιο παίκτη, πάλι από ασίστ του Ισπανού.

Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 0-5 (Nova 1)

Γκολ: 16′ πεν. Σαβιόλα, 69′ Μήτρογλου, 85′ Βάις, 89′-90′ Μήτρογλου