Σε ένα μέτριο παιχνίδι, που γρήγορα θα ξεχαστεί, η Καλλονή και ο Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0) τη Δευτέρα στη Μυτιλήνη, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Αυτή ήταν η πρώτη βαθμολογική εντός έδρας απώλεια για τους νησιώτες, που έφτασαν τους 15 βαθμούς, ενώ αυτός είναι ο πρώτος βαθμός που αποσπά φέτος η ομάδα του Παντελίδη μακριά από τη Λιβαδειά (είχαν 3 ήττες σε ισάριθμα ματς).

Νευρικό και χωρίς πολλές φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ειδικά οι γηπεδούχοι εκνευρίστηκαν από κάποιες αποφάσεις του Δασκαλόπουλου με συνέπεια να αναλωθούν περισσότερο σε διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις του διαιτητή και λιγότερο στο πως θα έβρισκαν τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Λεβαδειακού.

Μάλιστα τα παράπονα από την πλευρά των ανθρώπων της Καλλονής είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Γιάννης Ματζουράκης στο 38′.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό σκέλος του ματς, στο 18΄ ο Σηφάκης απόκρουσε δύσκολα το σουτ του Μανούσου, ενώ ο Λεβαδειακός απείλησε με τον Κονέ στο 23′, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι δε βρήκε το στόχο του.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν είχε πολλές διαφορές από τα πρώτα 45 λεπτά. Ο Λεβαδειακός είχε μία καλή ευκαιρία στο 46′ με τον Χογκ να διώχνει το σουτ του Μαχαίρα από καλή θέση.

Από κει και πέρα έγιναν πολλά λάθη κι από τις δύο ομάδες, κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με συνέπεια να μην παιχτεί καλό ποδόσφαιρο και το τελικό 0-0 να «σφραγίσει» τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

Ο Λεβαδειακός, πάντως, έχασε τεράστια ευκαιρία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το Βούκσεβιτς, ο οποίος αστόχησε σχεδόν σε άδεια εστία.

Καλλονή-Λεβαδειακός 0-0

Κίτρινες: Λεοζίνιο, Καλτσάς, Αναστασιάδης, Μανούσος – Μαχαίρας, Σάντσες, Βούκσεβιτς

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Πιπίνης, Καλτσάς, Κεϊτά (73′ Στεφάνοβιτς), Λεοζίνιο, Μανούσος, Ναβάρο (76′ Αγρίτης), Χουάνμα (85′ Κύπρου)

Λεβαδειακός (Σάββας Παντελίδης): Σηφάκης, Γεωργιάδης (λ.τ. 50′ Νικολακάκης), Μαχαίρας, Κώτσιος, Ζίτο, Κονέ, Σάντσες, Πιντέρ, Ορτέγκα (62′ Βούκσεβιτς), Μπορνταγκαράι, Σοτέλο (83′ Μάντζιος)