Την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισαν σήμερα Κισσαμικός και Λεβαδειακός.

Κι αν οι γηπεδούχοι είχαν το «εισιτήριο στα χέρια» μετά το εμφατικό 3-0 επί του Πανιωνίου, οι Βοιωτοί το «σφράγισαν» μετά το 1-1 που απέσπασαν στο Μάλεμε, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους «κυανέρυθρους».

Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατα στο ματς και στο 2` ο Βασιλείου έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη από πάσα του Μάντζιου. Με την συμπλήρωση 20 λεπτών, οι Βοιωτοί κέρδισαν πέναλτι οταν σε μαρκάρισμα του Αντωνιάδη στον Βασιλείου, ο Σωτηριάδης έδειξε την «άσπρη βούλα».

Ο Μάντζιος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Πολίτης απέκρουσε διατηρώντας το 0-0. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, οκτώ λεπτά αργότερα, ο Βλάχος με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και σουτ από τα πλάγια, άνοιξε το σκορ για τους Κρήτες.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ, καθώς στο 50ο λεπτό και μετά από λάθος του Σεληνιωτάκη, ο Γιακουμάκης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με το …γόνατο, ισοφαρίζοντας για τον Λεβαδειακό. Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Κισσαμικός κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου και οι Βοιωτοί την δεύτερη.