Ένα απρόοπτο περιελάμβανε η σημερινή προπόνηση της Ξάνθης με την οποία συνεχίστηκε η προετοιμασία για το εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ.
Πιο συγκεκριμένα προς το τέλος του πρόγραμματος ο Θανάσης Παπαγεωργίου αισθάνθηκε ένα σφίξιμο στην γάμπα και πλέον ο Ραζβάν Λουτσέσκου περιμένει να δει την κατάσταση του πλάγιου αμυντικού και αν μπορεί να μπει στα πλάνα του για τον αγώνα της Τούμπας.
Παράλληλα, ατομικό πρόγραμμα λόγω ίωσης ακολούθησε και ο Αριστοτέλης Καρασαλίδης.