Με κεκτημένη ταχύτητα από τη σημαντική νίκη (4-2) επί του ΠΑΟΚ, η Ξάνθη πέρασε νικηφόρα την Κυριακή από το Παγκρήτιο, επικρατώντας με 2-0 σκορ του Εργοτέλη, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Τα γκολ των Ακριτών που έπιασαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας τη Βέροια τα πέτυχαν ο

Λισγάρας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Ομπόντο στο 71ο λεπτό.

Στην αντίπερα όχθη ο Εργοτέλης, μετά και από αυτήν την ήττα παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Νίκη Βόλου και είδε την προσπάθειά του για παραμονή στην κατηγορία να γίνεται ακόμη πιο δύσκολη.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Η Ξάνθη διατήρησε την κατοχή της μπάλας σε όλο το πρώτο ημίχρονο «παγώνοντας» τον ρυθμό του Εργοτέλη, που έχασε πάντως την πολύ μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί και να αλλάξει την εικόνα του αγώνα: στο 21ο λεπτό ο διαιτητής Κουτσιαύτης καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιουσούφ από τον Γουάλας, αλλά ο Χαντί που ανέλαβε την εκτέλεσή του νικήθηκε από τον Κυριακίδη, στο 22′.

Εν συνεχεία εφαρμόστηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου εις βάρος των γηπεδούχων, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου ο Λισγάρας άνοιξε το σκορ με προβολή για την ομάδα της Θράκης, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης άρχισε να κρατά περισσότερο την μπάλα, όμως δεν είχε ούτε ουσία ούτε παραγωγή φάσεων, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Λουτσέσκου όχι μόνο να κρατούν άνετα το υπέρ τους αποτέλεσμα αλλά να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ.

Το 0-2 σημείωσε ο Ομπόντο στο 71′ ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Σολτάνι που έδωσε «έτοιμο» γκολ στον συμπαίκτη του.