Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 28η αγωνιστική της Super League η Κέρκυρα επικράτησε 4-1 του ΟΦΗ. Συνολικά εκτελέστηκαν τέσσερα πέναλτι, από τα οποία τα δύο έγιναν γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Για την Κέρκυρα σκόραραν οι Κόντος (21’, 57′ πεν.), Ανδρεόπουλος (55’) και Γκόμες (72′). Ο ΟΦΗ ισοφάρισε με πέναλτι του Τζορτζ στο 31’, ενώ έπαιξε με δέκα παίκτες από το 41’ λόγω αποβολής του Ροβίθη. Στο 21’ ο Γκόμες και στο 42’ ο Καϊκούτ έχασαν πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Η Κέρκυρα πίεσε από την αρχή τον ΟΦΗ, που συνεχίζει να ταλαιπωρείται από πολλά προβλήματα και κατάφερε στο 21’ να κερδίσει πέναλτι. Ο Γκόμες εκτέλεσε, όμως ο Λόρια απέκρουσε αρχικά. Ο Κόντος πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά μετά ο Γκαζαριάν σημάδεψε το δοκάρι του ΟΦΗ, ενώ στο 31’ οι Κρητικοί ισοφάρισαν!

Ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι με τον Μακρή να ανατρέπεται από τον Βενέτη και ο Τζορτζ ανέλαβε την εκτέλεση και σημείωσε το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Ροβίθης ανέτρεψε τον Κόντο στην περιοχή και ο Καλογερόπουλος καταλόγισε και πάλι πέναλτι για την Κέρκυρα! Ο Καϊκούτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Κέρκυρα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και σκόραρε στο 55’ με τον Ανδρεόπουλο να πλασάρει τον Λόρια. Στο 58′ καταλογίστηκε το τέταρτο πέναλτι του αγώνα και τρίτο υπέρ της Κέρκυρας! Ο Καϊκούτ ανετράπη από τον Κάλαϊτζιτς και ο Κόντος ευστόχησε πετυχαίνοντας το 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 72ο λεπτό με τον Γκόμες να πλασάρει στην κίνηση τον Λόρια.

Κέρκυρα – ΟΦΗ 4-1 (Novasports 4)

Γκολ: 21′ Κόντος (Κέρκυρα), 31′ πεν. Τζορτζ (0ΦΗ), 55′ Ανδρεόπουλος (Κέρκυρα), 57′ πεν. Κόντος (Κέρκυρα), 72′ Γκόμες (Κέρκυρα)
21′ έχασε πέναλτι ο Γκόμες
24′ δοκάρι ο Γκαζαριάν
42′ έχασε πέναλτι ο Καϊκούτ

Κίτρινες κάρτες: Βενέτης, Γκαζαριάν, Καρντόζο, Ντιμιτρόφσκι – Ροβίθης, Κάλαϊτζιτς

Κόκκινες κάρτες: 41′ Ροβίθης