Σε ένα από τα παραδοσιακά κλάσικο του λατινικού ποδοσφαίρου, το θέαμα μπορεί να ήταν μέτριο αλλά ο δυναμισμός και από τις δύο πλευρές έρρεε άφθονος με την Ουρουγουάη να αντέχει με δέκα παίκτες απέναντι στην Σελεσάο, που παρουσιάστηκε φοβική μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Το ματς ξεκίνησε με τα δυναμικά μαρκαρίσματα να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, ωστόσο δεν έλειψαν και οι μεγάλες ευκαιρίες, με τον Ντάρβιν Νούνιες να σπαταλά τεράστια ευκαιρία για την Ουρουγουάη στο 35′ και τον Ραφίνια να τον μιμείται στην επόμενη φάση, αφού το πλασέ του ήταν αδύναμο και αποκρούστηκε από τον Ροσέτ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να εκνευρίζουν τους παίκτες των δύο ομάδων, με τον διαιτητή της αναμέτρησης στο 74ο λεπτό να αποβάλλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Νάντες, για δολοφονικό μαρκάρισμα στον Ροντρίγκο.

Η Βραζιλία έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσε για το νικητήριο γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει να φανεί απειλητική για την εστία του Ροσέτ, με το 0-0 να οδηγεί τις δύο ομάδες στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, δεδομένου ότι σε αυτή τη φάση του Copa America δεν προβλέπεται παράταση.

Στα πέναλτι οι παίκτες της Ουρουγουάης έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία, με τον Μιλιτάο και τον Ντάγκλας Λουίζ να αστοχούν στις προσπάθειες τους, όντας οι μοιραίοι για την Σελεσάο, που πλέον επιστρέφει στην Βραζιλία έχοντας παρουσιάσει κάκιστο πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά.