«Φοβήθηκε» την κορυφή της Ligue 1 η Λιόν, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας, 2-2, με την Αμιάν. Οι «λιονέ» κρατούσαν το τρίτο «τρίποντο» σε 5 αγώνες μέχρι το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν, καθώς οι γηπεδούχοι «έκλεψαν» την ισοπαλία.

Η Αμιάν προηγήθηκε στο ξεκίνημα, αλλά με δύο γκολ του Ντεμπελέ η Λιόν έφερε… τούμπα το ματς. Όλα αυτά μέχρι το 90΄+2 όταν ο Μποντμέρ, που είχε περάσει αλλαγή στο 87ο λεπτό αντί του Ντιαμπατέ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Σιλβίνιο, πλέον, θα προετοιμαστεί πλέον για το πρώτο ματς των ομίλων του Champions League, την προσεχή Τρίτη (17/09) με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 5ης ημέρας, η Λιλ επικράτησε με 2-1 της Ανζέ στο «Πιερ Μορουά», τέσσερα 24ωρα πριν την πρώτη εκτός έδρας μάχη των ομίλων του Champions League με τον Άγιαξ.