Την πρώτη εκτός έδρας ήττα του από την έναρξη της περιόδου γνώρισε ο Ηρακλής στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα με 1-0 σκορ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Football League.
Μετά από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα ο «γηραιός» έπεσε από την κορυφή, στην οποία πλέον φιγουράρει η ΑΕΚ.
Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός Βόλου πέτυχε την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ, επικρατώντας της- τυπικά γηπεδούχου -Παναχαϊκής στο γήπεδο της Κορίνθου με 3-1.
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Λάρισα-ΑΕΚ 0-1
(42΄ Πλατέλας)
Παναχαϊκή-Ολυμπιακός Βόλου 1-3
(21΄ Μαρουκάκης – 12΄ Θέος, 37΄ Διαμαντόπουλος, 61΄ Σκοπελίτης)
Απόλλων Σμύρνης-Ηρακλής 1-0
(59΄ Λαγός)